logo

reklam

Sağlığınız Yapay Tatlandırıcıların Tehdidi Altında

ASM_Ozge_Yuksel

Vücudumuz yapay tatlandırıcılar ile gerçek şekeri ayırt edemiyor. Ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki yapay tatlandırıcılar diyabet hastalığından pankreas kanserine kadar birçok hastalığa yol açabiliyor. Yapay tatlandırıcıların zararları hakkında uyarılarda bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Yüksel, “Amerikan kongresi sakarin içeren besin maddelerinin etiketlerine ‘bu ürün laboratuvar hayvan deneklerinde kansere yol açtığına karar verilen sakarin içermektedir’ ve ‘bu ürünün kullanılması sağlığınıza zarar verebilir’ ibaresinin yazılmasını zorunlu kılmıştır. İngiltere’de yapılan çalışmalarda ise aspartamın kanserojen etkisinin olduğu iddia edilmiştir” diyor.

Hayatından şekeri çıkaramayan diyabet hastalarının şeker alımını sınırlandırmak veya kilo vermek isteyen bireylere kalorisi düşük tatlı sunmak amacıyla verilen yapay tatlandırıcılar, vücut tarafından şeker gibi kabul ediliyor ve insülin salgılanmasına yol açıyor. Vücutta insülin salgılanmasının ardından hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü meydana geliyor. Hipogliseminin daha fazla yeme ihtiyacı doğurarak insülin direncine sebep olduğuna dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Yüksel, “Yeni yayınlanan araştırmalarda tatlandırıcıların mide ve yemek borusunda yer alan tat alıcılarını etkilediği ve pankreasın insülin salınımını arttırdığını gösteriyor. Yapay tatlandırıcılar bu sebeplerinden dolayı daha fazla yeme ihtiyacını uyandırıyor ve kilo alımını arttırıyor” diyor. Yüksel, yapay tatlandırıcılara ilişkin araştırmaların devam ettiğini dile getirerek, ulusal kanser enstitüsü ve diğer kurumlara göre aspartam ve diğer onaylanmış yapay tatlandırıcıların kanser veya diğer durumlara neden olabileceğini gösteren sağlam bir bilimsel kanıt bulunmadığının altını çiziyor.

Hazır gıda tüketimi obeziteye yol açıyor

İçerisinde fazla miktarda tuz, şeker, yağ ve kafein içeren hazır gıdalar konusunda uyarılarda bulunan Yüksel, “Hazır gıdaların fazla tüketilmesi obezite başta olmak üzere başta birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Ayrıca hazır gıdalara dayanıklılığı arttırmak için eklenen bazı katkı maddeleri de duyarlı bireylerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebiliyor” diyor. Yüksel, hazır gıdalarda bulunan renklendiricilerden bazılarının astım ve deri döküntüsü yaptığına, aroma arttırıcıların ise baş dönmesi ve çarpıntıya sebep olduğuna dikkat çekiyor.

Kimler yapay tatlandırıcı ve hazır gıdalardan uzak durmalı

Özellikle hamile ve emziren kişilerin yan etkilerinden dolayı yapay tatlandırıcı ve hazır gıdalardan uzak durması gerektiğini söyleyen Yüksel, “Katkı maddelerinin ve yapay tatlandırıcıların çocuklarda hiperaktiviteye sebebiyet verdiği araştırılmaktadır. Bu yüzden çocukların hazır gıdalardan, enerji içeceklerinden ve asitli içeceklerden uzak tutulması gerekmektedir. Böbrek hastaları ve diyabet hastalarının da hazır gıdalardaki şeker ve tuz miktarından dolayı besin etiketlerini dikkatlice okuyarak tüketmeleri önerilmektedir” diyor.

Share
1894 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri