logo

reklam

EMNİYET MÜDÜRÜ TURGAY KARABULAK’IN 15 TEMMUZ BAŞARISI

karabulak11 karabular22

 

15 Temmuz 2016, Türkiye tarihinin en karanlık en uzun fakat en şanlı gecelerinden biri olarak tarihteki yerini şimdiden aldı bile. Fatullahist ihanet ve casusluk şebekesinin baş aktör olarak rol aldığı 15 Temmuz işgal teşebbüsünü bu millet Yeni Türkiye’nin kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatına uyup sokağa dökülerek akim bıraktı. Ancak yapılan araştırmalarda o gece darbeciler üç ili Strateji Merkezi seçerek darbeye teşebbüs etti.

 

Bunlar, İstanbul, Ankara ve Ağrı illeriydi.

Ağrı ili düşseydi, Iğdır ve Ardahan vilayetlerimiz otomatikman düşecekti. Böylece Ermenistan ve İran sınırlarımız Fetullahist ve PKK’lı terörist grupların eline geçecekti.  Bu, sadece buz dağının görünen bir yüzü, esas önemli yüzü ise İran’ın Türkiye hududuna yakın vilayetlerindeki askeri hareketlilikti.

 

FETÖ’YÜ AĞRI’DA BİTİREN İSİM

Darbe teşebbüsünün yaşandığı saatlerde, Türkiye’nin bir ucunda ve ülkenin en yoksul ili olan Ağrı’da da olağanüstü hareketlilik vardı. Ağrı Emniyet Müdürlüğü, 17-25 Aralıktan sonra bu ile atanan Emniyet müdürü Metin Turgay Karabulak ve ekibi tarafından yapılan çalışmalardan dolayı kadrolar en üst seviyede FETÖ’cülerden temizlendi.

 

Ağrı bir anda Türkiye’nin en güvenilir şehirlerinin başında yer aldı.

Turgay Karabulak’ın  emniyet kadrosu, derhal kendi içlerindeki hainleri tasfiye ederek, Terörle Mücadele ve İstihbarat şubeleri emin ellere teslim edilerek çalışmalara başlandı.

 

FETÖ’ye ilk ve en statejik darbe bu Ağrı’da vuruldu. Daha Türkiye, FETÖ’nün adliye kanadı ile ilgilenmediği yıllarda, Ağrı emniyeti, ildeki Fetullahçı adli sistemi tuzla buz ederek,  köküne kadar inmeyi başardı. FETÖ’nün gardiyanlarına dahi operasyonlar yapıldı, temizliğe başlandı.

 

 

Diğer yandan da PKK çetelerine karşı ilk ağır ve öldürücü darbe yine bu ilde vurulmuştu. İlk ve stratejik operasyonlar Ağrı Emniyet tarafından başlatılmıştı. Örgütün siyaset, ekonomi ve silahlı unsurlarına karşı sert müdahaleler yapılmış şehir ve ilçe merkezleri PKK-KCK çetelerinden temizlenmişti.

Şehirde mükemmel bir Terörle Mücadele ve istihbarat ağı kuran Ağrı Emniyet Müdürü, daha Ankara’dan kendisine talimat gelmeden darbe teşebbüsüne karşı tedbirlerini alıyor.

Anlatılanlara göre Ağrı Emniyet Müdürü, “darbeye teşebbüs için askeri birliklerde hareketlilik başladı” ihbarını alır almaz en güvendiği bir yardımcısın ve 4 şube müdürünü alarak il emniyet binasına gelir. Emniyette bulunan ve paralel çete mensubu olduğundan kuşkulanan tüm polis ve polis şefleri ana karargâhtan uzaklaştırılarak şehrin dış kesimlerine ve stratejik olmayan yerlerine görevli olarak gönderir. Gündüzde çalışan bütün personeli göreve çağırır ve 1071’de Sultan Alpaslan’ın Malazgirt Ovasında ordusuna yaptığı hitabın bir benzerini yapar:

“Arkadaşlar! Bu gece Allah bize şehid olmanın kapısını ardına kadar açmıştır. Bu gece biz bu garip guraba milletin polisi olarak ya şehid olacağız ya da darbecilere teslim olmayacağız. Şahadete talip olmayan arkadaşlarımız gidebilirler. Onlara kızmayacağım, gönül koymayacağım. Hakkım onlara helaldir. Ama burada kalanlar, son mermilerine, son nefeslerine kadar teslim olmayıp çatışacaklarına söz versinler!”

Gencecik polis memurundan en yüksek rütbeli müdüre kadar hepsi söz verir müdürlerine, “ya şehid olacağız ya da Ağrı’yı, devleti Fetullahçı hainlere teslim etmeyeceğiz!”

Depolardan tüfekler savunma silahları vs. çıkarılır. Herkes meşrebine uygun silahı alır. Birbirlerine sarılıp helalleşirler. Ve İl emniyet müdürünün verdiği görevlere giderler. Vali’yi güvenli bir şekilde evinden alıp makama getirirler. Şehirde halkı valilik ve diğer önemli kamu binalarının önünde toplanmaya çağırır Ağrı polisi.

Henüz Doğubeyazıt’taki stratejik tugaydan bir hareketlilik gözlemlenmemektedir lakin, ihanetin oradan başlayacağını tahmin etmektedirler. Gerekli tedbirleri alırlar. Tugaya giden yolları ve nizamiyesini polis tomaları belediyenin ve halkın iş makinaları ile tıkama emrini verir emniyet müdürü.

Bu sırada Tugay Komutanı Doğubayazıt Emniyet müdürünü brifing vermek için Tugaya çağırır. İlçe müdürü İl Emniyet Müdürünü arar ve durumu bildirir. İl Emniyet Müdürü kesinlikle çağrıya kulak asmamasını, kaymakamı ilçe emniyet binasına görevinin başına getirmesini talimatını verir. Doğubeyazıt polisi alarma geçer. Ağrı’dan da ilçeye takviye polis gücü gelir.

Bu sırada Tugay’dan 11 tank şehrin sokaklarına çıkmak ister. Ancak tugayın önü o kadar mükemmel kapatılmış ki, tanklar TOMA aracını dahi geçemez ve kilitli kalırlar.

 

 

PKK’DAN ŞOK TALİMAT: “ASKERE DOKUNMAYIN POLİSE SALDIRIN”

Emniyet Müdürü, hem Jandarma ve hem de diğer iki Tugay’ın etrafında gerekli tertibatı aldırır. Halkın polis merkezleri önünde etten duvar olmasını sağlar. Ve gece yarısı Doğubeyazıt Cumhuriyet Başsavcısına ulaşır. Tugay komutanı ve daha önce isimleri belirlenmiş kurmay heyetindeki subaylar için tutuklama kararı çıkartır. Sabaha karşı polis ve ilçede güvendiği jandarma birliği ile gidip darbeci generali derdest ederek savcılığa teslim eder.

Ağrı polisi o gece, PKK’nın telsiz muhaberesinde, Kandil’in şu şok talimatına şahit olur:Alandaki hevaller! Kesinlikle askere saldırmıyorsunuz. Sizin tek hedefiniz polistir!”

PKK’nın defalarca geçtiği bu telsiz talimatını sadece Ağrı polisi değil, yüzlerce kilometre ötedeki Şırnak polisi ve jandarması da duyar. Böylece FETÖ ihanetinin PKK ile koordineli hareket ettiği anlaşılır. Zaten Bu yüzden diğer iki tugaydaki subaylar Tugay Komutanlarının verdikleri darbe emrine uymaz evlerine giderler.

 

 

AĞRI’DA VE İRAN SINIRINDA TUHAF HAREKETLİLİK

 

O akşam, sınırın İran tarafında da ciddi hareketlilik yaşanır. Ancak Ağrı emniyetinin hem doğubeyazıt hem de Gürbulak sınır bölgesinde aldığı tedbirler zafere ulaşınca İran’dan Türkiye’ye silahlı ordular geçemez.

Eğer o gün Ağrı Emniyet Müdürü uyanık davranmayıp gerekli tedbirleri önceden almazsa maazallah ağrı düşer ve İran, Ermenistan’dan binlerce silahlı teröristler, milisler, Pastarlar içeri girip bölgede isyan harekâtı başlatacaklardı. İstanbul’da bir Baş komiserin ve Ağrı’da il emniyet müdürünün uyanıklığı ülkemizi hem işgalden hem de iç savaştan kurtulmasına sebep oldu.

Ve darbe teşebbüsünden bir gün önce yine Şırnak Emniyet İstihbaratı, Jandarmaya nokta operasyonu için gerekli bilgi koordinat ve adresleri verir. Polis istihbaratın aldığı bilgiye göre Şırnak’ın …. Köyü, … Mezrasında PKK çetelerine ait bol miktarda silah ve mühimmat bulunmaktadır. Şırnak jandarması ise akşama doğru polise şu bilgiyi geçer:“bildirdiğiniz adreste yapılan aramada hiçbir bulguya rastlanmamıştır.”

Darbeden üç veya dört gün sonra bu sefer Şırnak TEM, İstihbarat ve Özel Harekât polisinden oluşan bir kuvvetle malum adrese gidilir. Ve birçok silah ile 10 ton civarında bomba mühimmat, mermi vs ele geçirilir. Akabinde de Şırnak Jandarma komutanı tutuklanır. Çünkü verilen adrese operasyon yapmadığı ortaya çıkar…

Share
5432 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri