logo

reklam

AĞRI’DA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMALARI

amil1 amil2 amil3 amil4 amil6
 Ağrı’da, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.
  Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, İlköğretim Haftası dolayısıyla Abide Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Ardından Spor Lisesi salonunda devam eden törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, “İlköğretim Haftası’nın çağdaş eğitimin gereklerinin konuşulduğu, ilköğretimin öneminin kişiye ve topluma sağladığı, yararlarının anlatıldığı bir haftadır. İlköğretim davası insan olma davasıdır. Bu davada muzaffer olmak gerekir. Buna mecburuz sözlerinin önemi için bizler burada toplanmış bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kadın erkek çağ nüfusunun yüzde 100’nü okulla buluşturduğumuz gün belki bu tür törenlere ihtiyaç duyulmaz ve de duyulmayacaktır. Ancak, Türkiye Cumhuriyetinin uygar dünyada layık olduğu yeri alması, çağdaş uygarlıklar düzeyini yakalayıp üzerine çıkma hedefi bizim için en önemli dava olarak hala önümüzde durmaktadır. Bir millet için bu davayı kazanmanın yegane yolu da eğitimdir. İlimizde 171 bin öğrenci, 8 bin öğretmen ve bin civarında eğitim yuvasıyla eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Hiç bir öğrencimizin eğitim öğretimden mahrum kalmaması adına bakanlığımız ortaokulu ve lisesi bulunmayan yerleşim yerlerindeki bütün öğrencilerimizi ya taşıma merkezlerindeki okullarımıza taşıyor ya da çok uzak olup taşınamayan yerlerdeki öğrencilerimizi ise  YBO’lar ve pansiyonlarda barındırıyor. Her türlü eğitim desteği sağlıyor. Bütün bunlara rağmen ilimizde 8 bin civarında eğitim çağı içinde olup, okula devam etmeyen öğrencimiz mevcut. Bu öğrencilerimizin devamı için yerleşim yerlerine en yakın yerlere okullar planlanmıştır. Bu öğrencilerimizin devamı için MEM’in yanında yerel idarecilerimize, velilerimize, STK’lara ve kamuoyuna büyük görevler düşmektedir. Eğitim kalitesinin arttırılması adına eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, yeni projelerin uygulanması, yeni okullar yapılması, eskiyen okullarımızın elden geçirilip görsel olarak güzelleştirilmesi yapılmış, eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir” dedi.
  Öğrencilere de seslenen Dursun, “Okul binaları siz olmadan bir anlam ifade etmiyor. Şu anda anne baba şefkatindeki öğretmenlerimiz, pırıl pırıl boyanmış okullarımız ve masalarınızın üzerinde kitaplarınız sizleri beklemektedir. Sizlere düşen ebeveynlerinizi ve öğretmenlerinizi dinlemek, onların gösterdiği yolda hiç durmadan çalışmaktır. Bu vesileyle sizlere başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
  Öğretmenlere de seslenen Dursun, “Eğitim öğretimin asli unsuru olan sizler, tatilin ardından yuvalarınıza döndünüz. Eğitim kalitesinin belirleyicisi olan siz değerli öğretmenlerimiz, mesleğin gereklerine göre yetişen, sürekli kendini geliştirme isteğinde bulunan, işini ve öğrencisini seven, öğrenciyi merkeze alan kişiler olmalısınız. Amacınız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirmek olmalıdır” ifadelerini kullandı.
  Velilere de seslenen Dursun, “Sizlerin ve bizlerin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi; öğrencimize, öğretmenimize ve okulumuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle öğretmenlerimizi ve okullarımızı devamlı ziyaret ediniz, öğrencinizle ilgileniniz. Öğrenciniz yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de takip ediniz. Çocuklarımızı hep birlikte bugünden yarının dünyasına söz sahibi olacak şekilde yetiştirmek için öğretmen-veli el ele vermek zorundayız. Tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimizin İlköğretim Haftası’nı kutluyor, yeni öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diliyor, sağlıklı iyi yetişmiş nesillerle milletçe barış, huzur içinde nice öğretim yıllarında buluşmak temennisiyle saygılar sunarım” dedi.
  Vali Yardımcısı Sedat İnci ise, “Günümüzde toplumların kalkınması, refah seviyesinin yükselmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesinde en etkili unsur eğitimdir. Ancak insanların ve toplumların büyük bir hızla değişen ve gelişen günümüz şartlarına ayak uydurabilmeleri, eğitim öğretim kalitesinin sürekli yenilenmesi ve iyileştirilmesi ile mümkündür. Bu bağlamda, ilimizde eğitim kalitesinin daha üst seviyelere çıkarılması yönünde son yıllarda milli eğitim yatırımlarında büyük bir atılım gerçekleştirilmiş olup, hem fizik hem de teknolojik yatırımlar hızla devam etmektedir. Milli eğitimdeki arkadaşlarımız siz öğretmen ve öğrencilerimiz tatil yapıp dinlenirken, yeni eğitim yılına sorunsuz geçiş yapabilmek için bütün bir yaz geceli gündüzlü  çalıştılar. Şunu itiraf edebilirim, başta Sayın Valimiz olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürümüz, okul müdürümüz tatil yapmadılar. Okullarımızın neredeyse tamamı bizatihi ziyaret edilerek tespit edilen eksikliklerin ve personel ihtiyacının giderilmesi için çalıştılar” ifadelerini kullandı.
  Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okudu. Daha sonra  4. sınıf öğrencileri okula yeni başlayan öğrencilere çiçek verdi. Törene, Vali Yardımcısı Sedat İnci, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, Milli Eğitim Müdür yardımcıları Yakup Turan ve İshak Hasanoğlu, kurum müdürleri, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci ve veliler katıldı.

Share
1851 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri