logo

reklam

AĞRI’DA 57.ALAY VEFA YÜRÜYÜŞÜ

 

 

Çanakkale Zaferi’nin 101. yılı etkinlikleri kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “57. Alay Vefa Yürüyüşü” Ağrı’da gerçekleştirildi. “57. Alay ve Çanakkale Şehitlerine Vefa Yürüyüşü” adıyla Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlik programı çerçevesinde yürüyüşe katılanlara sabah namazının ardından çorba ikramında bulunuldu. Daha sonra vatandaşlar, dev Türk bayrağı ile birlikte Merkez Camisi’nden, Abide Meydanı’na kadar yürüdü. Burada başta 57. Alay ve Çanakkale Şehitleri olmak üzere tüm şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi. Program sonrasında

 

gazetecilere açıklamalarda bulunan Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp; 25 Nisan 2016 tarihinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen “57. Alay ve Çanakkale Şehitlerine Vefa Yürüyüşü” ilimiz Ağrı’da da büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. Uykusundan feragat edip bu anlamlı programımıza katılım sağlayan tüm Ağrı’lı kardeşlerimize teşekkür ederiz. “Etkinliğimizin amacı Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlıklarıyla destanlaşan 57. Piyade Alayı şehitleri başta olmak üzere tüm Çanakkale şehitlerini anmaktır. Bu kapsamda Çanakkale ruhunu gençlerimize yaşatmak istedik.

 

“57. Alay” Kahramanlık destanı hakkında kısa bilgi veren İl Müdürü Alp; Savaşın başlangıcı sayılan ilk Anzak çıkarmasına karşı koyan 57. piyade alayı Mustafa Kemal tarafından eğitime tutulup hazırlanmıştı. Çıkartmanın yapıldığı yere yakın olan birlik emir gelmemesine rağmen Atatürk’ün insiyatifiyle taarruza geçmiştir. 57. Alay bizzat Mustafa Kemal’in yönetiminde kendisinden yaklaşık 5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı taarruza geçmiştir. Tarihe geçen ”Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi başka birlik ve komutanlar alacak” emrine aynen uyulmuştur. Bütün askerler siperlerde bayramlaştı, Kuran okundu ve dehşet verici savaş başladı. 10’ar kişilik gruplar halinde düşmana saldıran 57. Alay binlerce düşman askerini geride bırakarak kaçan Anzaklara ilk derslerini vermişlerdi.

 

26 Nisan Günü Yarbay Hüseyin Avni Bey’de dahil olmak üzere alayın tümü şehit olmuştu. Görev yerine getirilmiş 19. Tümen yardıma yetişmiş ve anzaklar büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu kahramanların anısına Türk ordusunda 57. Alay bulunmamaktadır. 57. Alay, dünya üzerinde en çok madalya sahibi olan alay olduğu için dünyanın en kahraman alayı olarak nitelendirilmektedir dedi.

 

Program bitiminden sonra İl Müdürü Alp tüm katılımcılara programa katıldıkları için tek tek teşekkür etti.

ayur5 ayur6 ayur7 ayur8 ayur9 ayur1 ayur2 ayur3 ayur4

 

Share
1798 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri