logo

reklam

Nürnberg’in Yaman abisi

Galerici Yaman Tutkun, Almanya’da 50. Yılını doldurdu. Türk ve Alman vatandaşı olan Türklerin Yaman abisi. Hemen her Türke hizmeti olmuş biri. Ordu’lu Yaman abi 1970 de gitmiş Almanya’ya.

Yaman abi, şimdi sağlık şartları kötü olduğundan, emeklilik hayatı yaşıyor. 01 Haziran 1948 doğumlu olan Yaman abi, senelerdir Almanya’dan Türkiye’ye yüzlerce araba ithalatı yaptı. Tırlar ile arabaların Türkiye’ye ithali için, Türk insanının güzel Mercedes, Bmw, Audi’lere binmesi içim çalıştı.

İlk evliliğini bir Alman ile yapan Tutkun, son evliliğini Dilek Tutkun ile yaptı. 7 çocuk 12 torun sahibi Yaman abi, 30 senedir Dilek hanım ile mutlu bir evlilik sürdürüyor. 71 yaşında ki Yaman abi, haber için Nürnberg’e giden gazetecilere tercümanlık yapar, onları Nürnberg’de misafir eder.

Star Tv Haber Müdürü Dursun BORAN ‘ın haberine göre, Türkiye’den Almanya’ya giden iş adamlarına, ailelere her zaman yardımcı olan Yaman abi, adeta Nürnberg’in fahri Türk konsolosu.

İÇKİ VE SİGARAYI GEÇDE OLSA BIRAKTI.

40 yıldır içtiği sigarayı kalp hastası olunca bırakan Yaman abi, şimdi bir Yeşilaycı oldu. 20 yaşında Ordu’dan Münih şehrine gelen Tutkun. Önce bir fabrikada çalıştı sonra Nürnberg’e yerleşti.

Gençlerin içki ve sigaradan uzak durmasını isteyen Yaman abi, boş zamanlarında herkesin yabancı dil öğrenmesini, yürüyüş yapmasını, bisiklete binmesini, kitap okumalarını tavsiye ediyor.

Nürnberg, Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı şehir. Bu eyaletin en büyük ikinci şehridir ve endüstri başkenti kabul edilir. Nüfusunun %4,5’ini Türkler oluşturur.

Tarihsel olarak bu şehir Roma Germen İmparatorluk merkezlerindendir. Orta Çağ’da Alman ressam Albrecht Dürer’in de doğup yaşadığı yerdir. Vikipedi

Alan kodları09122, 09129

Hava durumu-2 °C, Rüzgar yönü: Doğu, Rüzgar hızı: 5 km/s, Nem: %82

EyaletBavyera

Nüfus515.201 (2018) Avrupa İstatistik Ofisi

Share
517 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri Betboo giriş