logo

reklam

Gazeteci Boran’dan “Misafir Tutuklu” teklifi

Af kanununun TBMM de görüşüldüğü şu günlerde, gazeteci Dursun Boran’dan ilginç bir kanun teklifi tavsiyesi geldi. Kanu düzeninin sağlanması, suçun önlemesi için tavsiye edilen kanun pek çok hukukcu ve mahkum yakınınca olumlu bulundu. İstanbul Milletvekili adayı olan Boran, TBMM de gurubu olan partilerin teklifi tartışmasını istiyor.

Gazeteci Dursun Boran, kamu düzeninin sağlanması, suç işleme miktarının azalması için ilginç teklifde bulundu. 24 Haziran 2018 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak TBMM ne girseydi, ilk yapacağı kanunlar arasında olan teklif ilginç. Teklif bazı hukukcuların dikkatini çekti.

Türkiye’de 24 Haziran 2018 de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde, İstanbul ve Ankara’dan milletvekili Adayı olan Star TV E. Protokol ve Haber Müdürü Boran ” Misafir Tutuklu ” kanunu için şöyle dedi:

” Devletin görevi suç işlenmeden, suçu ve suçluyu önlemek. Tedbirler almak. Suç işledikten sonra, polis, savcılık, mahkemede ifade, tutukluluk, mahkumiyet halinde cezaevi şartlarını görmemiş, bilmeyen kişiler daha rahat suç işlemeye meyilli. Oysa bir trafik kazası ile ölüme neden olan kişi tutuklandığında, ceza evi, adliye ağır şartlarını, zor anları görüyor. Yaşıyor. Çoğu islah oluyor. Artık tedbirli, kurallara, kanunlara uygun yaşıyor. Biliyor ki yeniden suç işlerse, o ağır şartları tekrar ailece yaşayacak. Bedel ödeyecek.

 

Bu tecrübeye büyük bedel ödeyerek sahip oluyor insanlar. Misafir Tutuklu kanunu ile, isteyen haftanın 1 günü istediği cezaevi yönetimine müracaat ederek, ben 2 yada, 4 gün misafir tutuklu, kalmak istiyorum diyecek.
Her kişi bir ayda azami 10 gün bu hakkı kullanacak. Cezaevinde kaldığı her gece için 100 TL  ( 20 $ )  ödeyecek. Bu gelir Adalet Bakanlığı Tutukevleri giderlerinde kullanılacak.

 

Kanun, kadın, erkek, 16 yaşından büyük çocuklar içinde geçerli. Gençler kaldıkları her gece suç işlemenin, ceza çekme şartlarının zorluğunu, cezaevi şartlarını görecekler. Nefislerini islah edecekler. Cezaevine girerken, tıpkı bir suç işlemiş tutuklu muamelesi görecekler. Misafir Tutuklu resimleri çekilecek. İsteyene verilecek. Bir tutukluya nasıl davranılıyorsa öğle davranılacak. Çocuk islah evleri, kadın cezaevlerini gezme imkanıda verilmeli.

Cezaevi şartlarını görenler, normal hayatta, daha sabırlı, toleranslı olur. Dikkatli araba kullanır. Uyuşturucu, kumar, tecavüz, darp, ruhsatsız silah, suç aleti taşımanın, bu suçlara bulaşmanın, kötü çevre ve arkadaşların zararlarını öğrenecekler. Bu toplumda suç işleme miktarını düşürecek. Kanunlara uygun yaşayacaklar.

BELEDİYE BAŞKANLARI, BÜROKRATLAR RÜŞVETTEN KAÇAR

Gazeteci Dursun Boran, her partinin belediye başkanı, İmar ve rüşvet suçlarından tutuklanıp görevden alındı derken şöyle devam etti:

” İstanbul Beylikdüzü Belediye başkanı görevi kötüye kullanma vd. suçlardan hapse girip çıkınca. İçişleri Bakanlığı kontrölörüne “belediye başkanları aday olmadan, hapsi girip çıkmalı. Cezaevi şartlarını görmeli ” diye ciddi tespit yapmıştı.

Bu beyan, Misafir Tutuklu kanunun ne kadar gerekli olduğunu anlatıyor. Şatafatlı, büyük imkanlı koltuklara, makamlara talip olanlar, cezaevi şartlarını gördükten sonra, göreve talip olursa rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçundan kaçarlar. Halen cezevlerinde 300 bin tutuklu ve hükümlü. Adliyelerde yüzbinlerce ceza davası var. 10 kişilik koğuşlarda 40-50 kişi yatıyor. Yerlerde yatan mahkumlar var. Bunları görmrk, yaşamak nefis islahı için önemli.

Resim’de, İlginç projeleri olan gazeteci Dursun BORAN, kanun teklifini Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı bölüm başkanı  Prof. Dr. Bingür Sönmez’e anlatıren  görülüyor. BORAN, Mahkumlara sex iznininde fikir sahibi.

Share
3460 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri