logo

reklam

AĞRI’DA KUTLU DOĞUM COŞKUSU BAŞLADI

 

2016 Yılı “Hz Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik olalım ”  temalı Kutlu Doğum etkinlikleri Ağrı ilimizde coşku ile başladı.

2016 Yılı Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ilki “Hz Peygamber, Tevhid ve Vahdet, Gelin Birlik olalım ”  teması  büyük bir heyecanla Cumhuriyet Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleşti.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda Kuran tilaveti yapıldı ve Ağrı Müftülüğü Musiki ekibi tarafından coşku ile  ilahiler okundu.  Ardından  İl Müftüsü sayın İbrahim GEMİCİ bir konferans verdi. Gemici,
Diyanet İşleri Başkanlığının 1989 yılından beri Hz. Muhammed’i anmak, anlatmak ve anlamak için her yıl nisan ayında etkinlikler düzenlendiğini belirterek, Hazreti Muhammed’in hayatının daha iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayarak şunları dedi: “Herkes farklı şeyler ile uğraşırken Peygamber aşkı ile burada toplandınız. Allah Teala sizden razı olsun. Her gelen gittiği bu fani dünyada en büyük zenginliğimiz dini değerlerimiz, kardeşliğimizdir. Resulullah (sav) iyice anlaşılmadığından İslam alemi, insanlık alemi kan ağlamaktadır. İnsanların Kur’anın ve Hazreti Muhammed’in yolunu terk ettikleri için sıkıntı yaşamaktadırlar ve  özellikle Müslümanlar üzerinde oyunlar oynanmaktadır. Gençlerimiz huzuru tekrardan İslam’da aramalıdırlar. Başka yerlerde aramamalıdırlar. Gençlerimize maalesef birileri tarafından İslam’ın değerleri ile alay etme fikirleri aşılanarak birlikte kardeşçe yaşama duyguları ellerinden alınmaktadır. İslam kardeşliğine ihtiyacımız vardır. Bizim değer ölçülerimiz Allah için sevmektir.”

İl Müftüsü İbrahim Gemici, Hamur İlçe Müftüsü Harun AYDOĞDU’nun konuşmacı oldukları ikinci ve üçüncü programlar hava muhalefeti nedeniyle 15 Nisan Ortaokulu salonu ile Zeki  Aydemir taziye evinde yapıldı. Vatandaşlar tarafından rağbet edilen bu programlar aynı format üzere ifa edildi. Konuşmalarda haftanın önemine vurgu yapıldı. Hz Peygamber’in önderliğinde yeniden birlikteliğin, kardeşliğin sağlanması gerektiği dile getirildi.

Kutlu Doğum Etkinliğimizin dördüncüsü Yüzüncüyıl Mahallesi Ahmed-i Hani Camii bahçesinde gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu program’da ilahi dinletisi ve Kuran tilavetinden sonra Patnos İlçe Müftüsü Lütfi KOCATÜRK konferans verdi. Bu haftanın önemine değinen Kocatürk, asıl amacın Resulullah’ı anlamak ve yaşamak olduğunu vurgulayarak özetle şunları söyledi: “ Gelin birlik olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz” anlayışı ile hareket ederek, “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’ân’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz (Al-i İmran, 3/103) ilahi fermanını dikkate alma mecburiyetimiz vardır. Hanımların bu konuda özel bir yeri vardır. Vahdeti meydana getirecek  olanlar da , bozacak olanlar da hanımefendilerdir. Çünkü insanlar öncelikle annelerin, hanımların eğitiminden geçmektedirler.”

ader10 ader1 ader2 ader3 ader4 ader5 ader6 ader7 ader8 ader9

 

 

Share
1663 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri