logo

reklam

Ağrı İİbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu, sağlık öğrencileri için ‘Madde bağımlılığı’ adı altında bilgilendirme konferansı düzenledi.

esag1

esag2

esag4

esag5

Sağlık Yüksek Okulu öğrencileri, Öğretim Görevlisi Zübeyde Yıldırımın katkısıyla hazırlanan ‘Madde Bağımlısı’ adlı konferansta, madde bağımlılığı hakkında görsel sunuma katılıp, sunumu keyifle izlediler. Sunuma oldukça yoğun ilgi gösteren öğrenciler, dikkatli bir şekilde, görsel sunumu takip ettiler.

Sunuma eşlik eden tüm sağlık öğrencileri, Okul Müdürü ve Yardımcıları, bütün sağlık servis sorunları, Başhekim, Sağlık hizmetlerinde eğitim veren hocalar, öğrencileri ve bu ‘Madde Bağımlılığı’ konferansında öğrencileri bilgilendirmek amacıyla görsel sunum sunan Psikolog Bahar Aydın ve Psikolog Mehmet Sıddık Andiç hazır bulundu.
Sunum başlangıcında açılış konuşması yapan Sağlık Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Zübeyde Yıldırım, Madde kullanımı ve bağımlılığının, insanlık tarihi ile başladığını ve bu şekilde günümüze damgasını vurmuş küresel bir sorundan ibaret olduğunu dile getirerek başladı.

Sözlerine devam eden Yıldırım, “Kullanım oranı ve özellikleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de, her ülke bulunduğu jeopolitik konuma, soysa-ekonomik duruma, toplumsal değerlere bağlı olarak uyuşturucu madde kaçakçılığından, kullanımda ve buna bağlı suçlardan etkilenmektedir,” dedi.

Ülkemizin(Türkiye) bulunduğu konuma değinen Sağlık Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Yıldırım, “Balkan rotası üzerinde bulunması, dolayısıyla afyon ve türevlerinin kaçakçılığına maruz kalmaktadır. Yapılan araştırmalar, ülkemizde uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığının diğer Avrupa ülkelerinde olduğu kadar yaygın, görülmemesine karşın konum ve genç nüfusun fazla olması gençlerimizin risk grubu olarak değerlendirilmesi önemli kılmaktadır. Ortaya çıkan bu riskle baş etme sürecinde eğitimci ve aileleri en önemli etki gücüne sahip olduğu düşünülmektedir,” şeklinde ifade etti.

Sunumda Psikolog Mehmet Sıddık Andiç ve Psikolog Emine Aygün diğer ismi ile Bahar Aydın, gençlerin yaşadığı madde bağımlılığı hakkında bilgi vererek, nasıl bir etkide bulunduğunu, kişiye özgü verilen zarar ve çevreye yansıtıldığı durumdan bahsetti.

Share
2155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri