logo

reklam

Uluslararası Dağlar Gününde Ağrı’da Ağrı Dağı Paneli Düzenliyoruz

1992 yılında yapılan Rio Çevre ve Kalkınma Konferansında sürdürebilir kalkınma için çevre değerlerinin korunması gerektiği ortaya koyularak doğal kaynakların tüketimi ile üretimi arasında bir dengenin kurulması gerektiği gerçeği benimsenmiştir. Birleşmiş Milletler 2002 yılını Uluslararası Dağ Yılı ve 11 Aralık tarihini de Uluslararası Dağ Günü ilan etmiş olup dağların korunmasının önemini ortaya koymuştur.

Federasyonumuz bu yıl 11 Aralık Uluslararası Dağ Gününü ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın bulunduğu Ağrı ilinde kutlayacak ve bu gün münasebetiyle önemli bir panel düzenleyecektir. Federasyonumuz organizasyonunda Ağrı Valiliği ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi destekleriyle düzenlenecek olan panelde Ağrı Dağı dağcılık açısından her yönüyle konuşulacaktır. Dünya dağcıları açısından önemli bir yeri olan Ağrı Dağı’nın konuşulacağı paneli Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Abdulhalik KARABULUT yönetecektir. Panel Üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezinde Selçuklu Salonunda saat 14 00 yapılacaktır.

Bilindiği üzere Ağrı Dağı uzun bir dönemdir tırmanışa terör nedeni ile kapalı bulunmaktadır. Federasyonumuzun Ağrı Dağı’nın tırmanışa açılması konusunda 1 yıldır yoğun olarak  sürdürmekte olduğu resmi görüşme ve çalışmalar devam etmektedir. Tüm dağcıların isteği bölgedeki terör sorunun bir an önce sona ererek dağın tırmanışa açılıp dağcıların güvenle tırmanışlar gerçekleştirmesidir. Son günlerdeki olumlu söylemler umutlarımızı 2020 yılı için oldukça artırmıştır.

Düzenleyeceğimiz panelde tüm dağcı ve doğa severleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Prof.Dr.Ersan BAŞAR

Federasyon Başkanı

Share
662 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri Betboo yeni giriş