logo

reklam

Kodla Ağrı Projesine Gazi Üniversitesi Desteği

 

Ağrı’da Kodlagri projesi kapsamında Ankara Gazi üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Özdemir  tarafından Ağrı’da Kodlağrı projesinde Eğitim veren öğretmenlere 3 gün süreyle eğitim verildi. Verilen Eğitimde Robotik kodlama ve proje oluşturma konulari işlendi. Eğitime il genelinde toplam 120  öğretmen eğitim almış oldu.

Gazi Üniversitesi Gazi üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Selçuk Özdemir ve Gazi Üniversitesi Bilişim Genel Müdürü Zerrin Topal katıldı. G

Ağrı’da KodlAğrı projesinin  2023 Eğitim Vizyonu’nun temel amacına uygun olarak, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış bireyler yetiştirebilmek adına, öğrencilerimizi tüketen değil üreten bireyler olma yolunda teşvik etmek, öğrencilerimizin bilgisayar ve teknolojiye karşı farklı bir bakış açısı kazanmalarını sağlamaktır. Proje kapsamında uzun vadede ülkenin kendi yazılımcılarını yetiştirmesi ve kendi teknolojisini üretmesi planlandı.

Proje 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ağrı ValisiSüleyman ELBAN’ın himayelerinde Ağrı merkez ve bağlı 7 İlçemizde 4 okulda 40 bilgisayar ile başlamış olup yılsonu itibariyle bu sayı 200 bilişim sınıfı ve 1300 bilgisayara ulaşmıştır. Bilişim sınıflarımız öğrencilerin daha ileri düzeyde de eğitim alabilmeleri için arduino ve robotik setlerle zenginleştirilmiştir. 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda kodlama ve robotik eğitim alan öğrenci sayımız 20.000’e ulaştı.

Öğrencilerin Temel Algoritma eğitimi aldıktan sonra code.org sitesi üzerinden Blok Tabanlı Programlama öğrenmeye başlamıştır. Öğrenciler uygulamaya en temel seviyeden başlayarak kendi öğrenme hızlarına göre ilerlemektedirler. Uygulama birçok bölümden oluşmaktadır ve öğrenci ilerledikçe bölümler zorlaşmaktadır. Öğretmen öğrencinin bireysel yeteneğine göre öğrenciyi uygun bölüme de yönlendirebilmektedir. Öğrenciler algoritma oluşturma ve kodlama konusunda belli bir düzeye ulaştıktan sonra Scratch programı üzerinden programlama öğrenmeye devam etmektedir. Bu doğrultuda öğrencilerin tasarımını ve algoritmasını kendilerinin oluşturduğu basit düzeydeki uygulamaları programlamaları beklenmektedir. Öğrenciler kodlama konusunda hedeflenen düzeye ulaştıklarında eğitimlerimiz arduino ile robotik kodlama olarak devam etmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin arduino ile en basit düzeyde devre oluşturma ve programlama ile başlayarak yetenekleri ve imkânları doğrultusunda kendi tasarladıkları akıllı teknolojileri programlamaları hedeflendi.

 

2018-2019 eğitim-öğretim yılında projemiz Ağrı merkez ve bağlı 7 İlçemizdeki tüm ortaokullarda, pilot anaokullarında ve ilkokullarda, bilişim sınıfı bulunan liselerde devam etmektedir. Şu anda eğitim gören öğrenci sayımız ortaokullarda 44.960 ilkokullarda 100 anaokulu ve ana sınıflarda 600 liselerde 2590 toplamda 48.250 öğrenciye ulaşmış olup, hedefimiz sene sonuna kadar 50.000 öğrenciye ulaşmaktır.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonunda düzenlenen kodlama şenliğine Ağrı merkez ve bağlı 7 İlçemizden yazılım ve robotik kodlama olmak üzere toplam 160 proje ile 5000 öğrenci katılın sağlanaçaktır denildi.

Share
789 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri escort bayan