logo

reklam

Başkan Şahin Antarktika İzlenimlerini Anlattı

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesindeki bilim ekibi ile birlikte 4’üncü Antarktika Ulusal Bilim Seferi’ne katılan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin izlenimlerini Hürriyet gazetesine yazdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın davetiyle sefere katılan Şahin, “Ocak ayı başlarında Bakanımız “Seni bir hemşerinle birlikte Antarktika’ya gönderelim mi?” diye sorunca ilk önce “Acaba yanlış mı anladım?” diye düşündüm. Çünkü yeryüzünde insanın aklına ilk gelen yerlerden biri olmuyor Antarktika. Meselenin ayrıntılarına inince TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinesindeki Bilim Ekibi ile birlikte düzenlenecek 4. Antarktika Ulusal Bilim Seferi’ne katılmamın gündeme geldiğini söyledi” dedi.

Bir kadın yerel yönetici olarak beni çok etkiledi

Sefere katılmadan önce Antarktika’yla ilgili olarak ekipten bilgi aldığını söyleyen Şahin, “Daha önceden de kendisini biraz tanıdığım TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, Antarktika Bilim Ekibi’nin koordinatorü Doç. Dr. Burcu Özsoy’la da konuştum. Onun anlattıkları beni daha da heyecanlandırdı. Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi, Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda ve benim de mezunu olmaktan gurur duyduğum İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kutup Araştırmaları Uygulama Araştırma Merkezi (PolReC) koordinesinde de 3 kere yürütülmüş. Hem Sayın Bakan hem de Burcu Hoca’yla konuşmalarımızdan ortaya çıkan başlıklar bir yerel yönetici, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı hem de bir kadın, anne, mühendis ve kimyager olarak beni çok etkiledi.” dedi.

 Öyle hemen kıtaya ayak basamıyorsunuz

Şahin, Antarktika’ya gitmenin büyük sorumluluk olduğunu kaydederek; “Öyle hemen kıtaya ayak basamıyorsunuz. Çünkü buranın özel bir ekolojik dengesi var ve bunun olabildiğince bozulmaması gerek. Bu nedenle biz de ekip olarak Türkiye’den, uçtuğumuz uçaktan, Santiago’da konakladığımız otelden herhangi bir canlı organizmayı oraya taşımamak için ayaklarımızı, ayakkabılarımızı dezenfektan suyla temizleyerek karaya çıktık. Daha sonra da Türk bilim ekibinin araştırmalarını sürdüreceği Betanzos isimli araştırma gemisine helikopter ve Zodyak botlar kullanarak geçtik.” dedi.

Kışın -85 dereceleri buluyor

Antarktika’nın ne kadar soğuk olduğunu ise Şahin şu sözlerle anlattı: “Herkesin aklına ilk gelen soru “Çok mu soğuk?” oluyor. Evet. Ciddi bir soğuk var. Hatta özellikle kışın -85 dereceleri buluyormuş. Ama bize öyle bir soğuk denk gelmedi. Hatta haberlerde görmüşsünüzdür. Biz oradayken şu ana kadarki en yüksek sıcaklıklar kaydedildi. Bu çok kötü bir durum dünya için. Oradaki sıcaklık artışları dünyanın genelini çok kötü etkileyecek bir gelişme. Yine de özel kıyafetlerin, hazırlığın olmadan dayanılacak bir iklim değil Antarktika iklimi. Buzulları eriten bir küresel ısınma olabilir ama hâlâ bir insanı donduracak kadar soğuk olabiliyor. Dikkatli olmak lazım.

 Penguenler gibi ağır ağır hareket ettik

Bizler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile TÜBİTAK’ın tecrübesiyle yaptığı hazırlık sayesinde ve yaşadığımız heyecanın da katkısıyla soğuğu çok hissetmedik. Bize özel olarak oraya göre milli gayretle tasarlanmış kıyafetler verildi. Bir örnek bu kıyafetler soğuğa ve iklim şartlarına göre malzemelerden üretilmiş. Ancak sıcak tutması ve terletmemesi için geliştirildiğinden aşırı ağır. İnsan içinde zor hareket ediyor. Antarktika’ya tam olarak uygun kıyafetler olduğu için penguenler gibi ağır ağır hareket edebiliyorsunuz.”

Soğuklara Antep fıstıklı önlem

Şahin, aşırı soğuklarda özel kıyafetler giydiklerini ve yanlarına özel izinle Antep mutfağından bazı yiyecekler aldıklarını söyledi. Yanına Antep fıstığı, İslahiye üzümü ve kırmızı biber aldığını söyleyen Şahin, “Soğukta iyi beslenmemiz açısından çok işe yaradı” şeklinde konuştu.

 

 

Share
1213 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri