logo

reklam

Avrupa Hareketlilik Haftası Heyecanı Başladı

Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ulusal koordinatörlüğünü yürüttüğü, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu himayelerinde, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu işbirliğinde 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri başladı.

Etkinliğe katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı, bisikletin sadece spor aracı değil aynı zamanda bir ulaşım aracı olduğuna dikkati çekerek sık sık bisikletiyle işe gitmeye çaba gösterdiğini söyledi. Kendisinin bisikletle işe gitmesinin önemli bir haber gibi lanse edilmesini üzücü bulduğunu belirten Kaymakcı, bunun olağan karşılanması gereken bir durum olduğunun altını çizdi. Türkiye’de bisiklet kullanımın yaygınlaşması ve teşvik edilmesi için altyapının hazırlanması gerektiğini ifade eden Kaymakcı trafikte araç sürücülerinin bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmesi ve saygı duyması gerektiğini kaydetti. TBB’nin Avrupa Hareketlilik Haftası için büyük bir gayretle çalıştığına vurgu yaparak TBB Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür eden Kaymakcı ayrıca TBB ve yerel yönetimlerle 3000 km’lik bisiklet yolu projesini en kısa zamanda gerçekleştireceklerinin müjdesini verdi.

Hafta kutlamalarını başlatmak üzere çevrimiçi olarak etkinliğe katılan TBB Başkanı Fatma Şahin, küresel bir sorun olan pandemiye dikkati çekerek bisikletin koruyucu ve önleyici tedbirlerden biri olduğunu belirtti. “Virüsten kurtulmak için toprağı, suyu, havayı, çevreyi ve kendimizi korumamız gerek” diyen Şahin, ulaşımda sera gazı salınımının azaltılıp çevreci ulaşımın teşvik edilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Bisikletin pandemiyle birlikte bütün dünyanın ulaşım aracına dönüştüğünü hatırlatan Şahin, ülkemizde de bisiklet kullanımının yaygınlaşması için bisiklet yolları, bisiklet terminalleri çeşitliliği ve alternatif altyapılar yapılması gerektiğinin altını çizdi. Ülkemizde belediyelerin ve halkın Hareketlilik Haftası’na yoğun ilgi göstermesini zihinsel dönüşümün sağlanması olarak yorumlayan Şahin, “En zoru zihinsel dönüşümdü. Bu konuda çok büyük bir adım attı Türkiye. İnsanlar harekete geçti. 520 belediyemiz harekete geçtiyse bu hareketlenmelidir. Dünyamız, şehirlerimiz, ailemiz ve şahsi sağlığımız için lütfen hareketlenelim ve bunu birlikte başaralım.”

Lansman etkinliğinde konuşan AB Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Göktuğ Kara, TBB’nin Avrupa Hareketlilik Haftası için çok etkin çalıştığını kaydederek ülkemizden 520 belediyenin Hafta kapsamında etkinlik yapmak üzere kaydolarak birinci olmasını şaşkınlık ve mutlulukla karşıladıklarını söyledi. Kara şunları belirtti: “Dünyada en çok katılım Türkiye’den oldu. Fikri anlamda kabul gördü. Türkiye belediyeleri ve halkı sıfır emisyonlu hareketliğe hazır. Fikri altyapı olmadan istediğiniz eylemi yapın kabul görmeyebilir. Türkiye ‘ben buradayım’ dedi. Bu fikri hazırlığı kalıcı eyleme dönüştürmemiz gerekiyor.”

Lansman toplantısına etkinlik alanından bağlanan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise hareketli yaşamın gerekliliğine işaret ederek özellikle kısa mesafeler motorlu araçlar yerine bisiklet kullanılması veya yürüyüşün tercih edilmesini tavsiye etti.

Konuşmaların ardından belediyeler canlı yayına katılarak hafta boyunca yapacakları etkinliklere ilişkin bilgiler paylaştı.

Share
3569 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri