logo

reklam

Vali Elban; KodlaAğrı Program açılışında “Eğitim tek düzen olmamalıdır” dedi.

 

Ağrı Valisinin 2017’de Ağrı’da başlattığı kodlama eğitiminin bu yıl ikincisi düzenlenen Kodlama şenliğinde konuşan Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı olarak Türkiye’de yazılım konusunda söz sahibi olmak istiyoruz dedi.

Ağrı Valiliğince hayata geçirilen KodlAğrı projesi kapsamında il ve ilçelerde öğretim gören öğrencilerin aldıkları eğitimler doğrultusunda yazılım, program ve robotlar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Salonu’ndaki Kodlama Şenliği düzenlendi.

Ağrı merkezden ve 7 ilçesinden toplamda 300 okuldan 480 projenin bulunduğu Kodlama Şenliğinde kodlama eğitimi alan öğrencilerin yaptıkları çalışmaların Ağrılılara sunulduğu serginin açılış kurdelesini, Ağrı Valisi Süleyman Elban, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul, Ağrı Belediye Başkan Vekili Kemal Atmaca, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı Vali Yardımcısı Onur Kökçü ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin ve davetliler katıldı.

 

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşma yapan Ağrı Valisi Süleyman Elban, projeye ilk başladıkları zaman kodlama eğitiminin bu kadar kısa sürede yayılacağını beklemediklerini söyleyerek Ağrı’nın Türkiye’de yazılım konusunda söz sahibi olmasını istediklerini belirtti Elban, bu yıl için kodlama eğitimi kapsamında 50 bin öğrenciyi eğitime almayı düşünerek bütün planlarını yaptıklarını fakat kodlama alanında çalışanların gayreti sayesinde il genelinde kodlama ve robotik eğitim alan öğrenci sayısının 107 bin 150 kişiye ulaştığını söyledi. Bu projede 107 bin 150 öğrencinin 13 bin 900’ü Ana sınıfında eğitim alan tüm öğrencilerimiz, Dolayısıyla bizim 165.000 civarında Ana sınıfından 12. sınıfa kadar zorunlu eğitim çağında öğrencilerimize geneli eğitim almaktadır dedi.

2019-2020 eğitim öğretim yılında hedef olarak 165 bin zorunlu eğitim çağındaki tüm öğrencileri kodlama eğitimi ile buluşturmak istediklerini dile getiren Vali Elban, Öğrencilerimize, yavrularımıza tekdüze bir eğitim vermek istemiyoruz. Onun için, bu eğitimin kalitesini yükseltmek için birçok üniversitemizin hatlarıyla, bu alanda dünya çapında iş yapan gelişmiş uluslararası şirketler ile işbirliği yaparak sadece sıradan bir kodlama robotik etiğimi vermek yerine eğitimimiz kalitemizi, düzeyini de her geçen gün yükseltmeye çalışıyoruz. Öğrenci sayısını bir taraftan arttırırken öbür taraftan da sadece bilgisayar öğretmenlerimizle değil yavaş yavaş tüm öğretmenlerimizle de bu eğitim kapsamına alıyoruz. Kendilerine kodlama eğitimi veriyoruz. Bir süre sonra hepsi aynı zamanda eğitici haline de geliyorlar dedi.

Ağrı olarak Türkiye’de yazılım konusunda söz sahibi olmak istiyoruz Ağrı’nın Türkiye’de yazılım anlamında söz sahibi olmasını istediklerini dile getiren Vali Elban,Bizim temel arzumuz şu: İlimiz yazılım konusunda dünyada Hindistan nasıl söz sahibi ise, biz de Ağrı olarak Türkiye’de yazılım konusunda söz sahibi olmak istiyoruz ve ülkemizde yazılımcıların büyük bir çoğunluğunu bu ilde yetiştirmek istiyoruz ve gelişen teknoloji çağı uygun olarak yetişen bu yavrularımız aynı zamanda sadece ülkemizin değil insanlığın da kaderini değiştirmelerini bekliyoruz, dedi. Program sonunda Eleşkirt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin tasarladıkları ELEKİT adlı güneş paneliyle şarj olabilen aracı inceledi ve projede emeği geçenleri tebrik etti.

Kodlama Şenliğinde bir diğer dikkat çeken proje Ahmet Alagöz Ortaokulu öğrencilerinin yapmış olduğu T400 Yerli Hava Savunma Sistemi projesi oldu. M. Emir Yakut ve M. Ali Çetin isimli öğrenciler, yapmış oldukları T400 Yerli Hava Savunma Sistemi ile savaş araçlarının ülke dışından temin edilmesinin önüne geçmek istediklerini dile getirdi.

 

Kodlama şenliği programı Vali Elban,  Ağrı Belediye Başkan Vekili Kemal Atmaca, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul,Ağrı Vali Yardımcısı Onur Kökçü ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin ve davetliler stantları gezmesinin ardından dereceye giren projelere verilen ödüllerden sonra sona erdi.

Share
1306 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle