logo

reklam

Usta ressamlar Serhat illerini tuvale çizdi

 

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) organizasyonuyla Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’a gelen aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 11 ressam dört ildeki tarihi, kültürel ve sosyal dokuyu tuvale çizdi.

Bugüne kadar çoğunlukla fotoğraf ve videoları çekilen Ani Antik Kenti, İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı ve Kars Kalesi gibi tarihi ve kültürel değerler, bu kez ressamların fırçalarından tuvale yansıdı. Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ta faaliyet yürüten SERKA’nın organize ettiği “Tuvale Düşen İlk Işık” isimli etkinlik kapsamında aralarında akademisyenlerin de bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Van’dan gelen 11 ressam dört ildeki tarihi, kültürel ve sosyal dokuyu karakalem, yağlıboya ve suluboya ile tuvale çizdi. Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Nazirov, Öğretim Görevlisi Uğur Özen, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Balamir, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Düzgün ile Ruhsar Karaoğlu Uçar, Emin Güler, Celalettin Tandoğdu, Yusuf Toprak, Zeki Serbest, Hasan Rastgeldi ve Teymur Ağalıoğlu’nda oluşan 11 kişilik ressam grubu etkinlik kapsamında bölge illerini gezdi. Kars’taki tarihi mekânları gezen ressamlara Kars Kalesi ziyaretinde SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu da eşlik ettik. Kalenin ve bölgedeki kültürel değerlerin resmini çizen ressamlar Kapu’ya da sulu boya resim çizdirdi. Program kapsamında Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret eden ressamlar, sarayı tuvale yansıttı. Grup daha sonra Iğdır’a geçti. Gezinin üçüncü gününde Kars kent merkezine 42 km. mesafedeki Ani Antik Kenti’ne giden grup, tarihi kalıntıları gezerek Fethiye Cami olarak bilinen Büyük Katedral’in resmini yaptı.

LİSE ÖĞRENCİLERİYLE TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTILAR

Ressamlar Ani’deki programın ardından Ardahan’daki Şeytan Kalesi ile Çıldır Gölü’nü, Kars’ın Kağızman ilçesindeki Camuşlu Kaya Yazıtları ile kent merkezdeki tarihi mekânları gezdi. Bölge illerinde gördükleri tarihi, kültürel ve sosyal dokuyu hazırlanan resim atölyesinde tuvale çizen ressamlar, resim bölümü öğrencileriyle de bir araya geldi. Gülahmet Aytemiz Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde okuyan resim bölümü öğrencilerine verdikleri  “Türk Resim Tarihi” konulu seminerde konuşan ressamlar, öğrencilerle tecrübelerini paylaştı ve resim sanatının inceliklerini anlattı. Öğrenciler, Ardahan’daki gezi programında da ressamlara eşlik etti. Gezi programının ardından ressamlar, atölyeye çevrilen salonda resimlerini çizdi.

Ressam Ruhsar Karaoğlu Uçar, bu tür etkinliklerin bölgeyi kültür merkezi haline getireceğini söyledi. Ressamların bölge illerini ilk kez ziyaret ettiğini belirten Uçar, “Ressamların çizdiği resimler bu dört il için önemli bir koleksiyon olacak” dedi. Uçar, “SERKA, bölgeyi tanıtmak amacıyla daha önce fotoğraf sanatçılarını getirmişti. Bu kez ressamları ağırladı. Bu tür etkinlikler bölgeyi kültür merkezi haline getirmek için önemli çalışmalardır. Birçok ressam arkadaşımız bölgeyi ilk kez görüyor. Böyle bir etkinliğin heyecanını yaşıyorlar. Ressamların çizdiği resimler bu dört il için önemli bir koleksiyon olacak. Çünkü bu iller geçmişten gelen büyük bir kültüre sahipler. Tuvallere en çok gezi mekânlarındaki yerler yansıdı. Gezdiğimiz mekânların ve bu illerdeki yaşamın resimlerini çizdik” diye konuştu.

“Tuvale Düşen İlk Işık” etkinliği kapsamında ressamların çizdiği 15 resim ile daha önceki çizimlerinden oluşan yaklaşık 30 resim düzenlenen sergiyle sanatseverlerle buluştu.

 

 

FOTOĞRAFLAR: (6 Adet)

Kars Kalesi’nde çekilen toplu foto, ressamların resim çizerken çekilmiş fotoğrafları

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Ressamların Kars Kalesi’ni gezmeleri ve Kalenin resmini çözmeleri

-SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu’nun resim çizmesi

-İshak Paşa Sarayını ziyaret ve sarayın resminin çizilmesi

-Ani Antik Kenti’nin ziyaret edilmesi ve kentin resminin çizilmesi

-Şeytan Kalesini ziyaretleri

-Ressamların atölye çalışmalarından genel ve detay görüntüler

-Resim sergisinden genel ve detay görüntüleraser1 aser2 aser3 aser4 aser5 aser6

Share
2548 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri