logo

reklam

Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı

 

 

aekm4 aekm1 aekm2 aekm3

 

Türkiye Cumhuriyeti ile İran İslam Cumhuriyeti Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı İran’ın Hoy Kentinde gerçekleşti.

Ağrı, Van, Hakkari ve Iğdır İllerinin Valilileri, Üniversite Rektörleri, Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanları ve kurum müdürlerinin yer aldığı toplantıda iki komşu ülkenin sınır illeri arasında yapılacak, eğitim, kültürel, ekonomik ve sosyal alanlardaki işbirliği konuları ele alındı.

Hoy Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Batı Azerbaycan Genel Valisi Kurbanali Saadet, Hasan Ruhani’nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra İran’ın dış ilişkilerinin değiştiğini ve dış dünyaya açılan kapıda Türkiye’nin önemli bir paya sahip olduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyeleri ışığında devam etmesi gerektiğini belirten Saadet, hem sınır kapılarındaki giriş çıkışların, hem de Serbest Ticaret Merkezlerinin aktif hale getirilmesi, ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için, alternatif sınır kapıları ve serbest ticaret merkezlerinin açılmasına yönelik çalışmaların her iki ülkenin de yararına olacağını vurguladı.

Türkiye Sınır İlleri Heyet Başkanı ve Van Valisi İbrahim Taşyapan ise, iki ülke arasında köklü bir ilişkinin olduğunu belirterek, iki komşu ve kardeş ülkenin sınır illeri arasında yapılacak işbirliğinin karşılıklı fayda sağlayacağını ve bu toplantının bu yüzden büyük bir önem arz ettiğinin kaydetti.

İki ülkenin sınır ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik bakanlıklar nezdinde toplantılar gerçekleştirdiğini hatırlatan Taşyapan, “uluslararası ilişkiler ışığında ilişkilerimizi geliştirmek üzere buradayız. Batı Azerbaycan Eyaletinde 2 milyonun üzerinde vatandaşımız yaşamaktadır. Biz sadece komşuluk ve kültürel alanlarda ilişkileri geliştirirsek, ekonomik ilişkiler de buna bağlı olarak iyileşecektir. Sınır kapılarımızdaki sorunları halletmemiz ve buna bağlı olarak ticaretin gelişmesinin önündeki diğer engelleri ortadan kaldırmamız lazım. Ben umuyorum ki, burada yapacağımız toplantı bu açıdan her iki ülke için de verimli geçer” diye konuştu.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıdan sonra alt komite toplantılarına geçildi. Komite toplantılarından sonra alınacak kararlara ilişkin mutabakat metni imza töreni düzenlenecek.

 

Share
1811 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri