logo

reklam

SERKA’nın Desteğiyle Ardahan Ballı Bitki Florası Araştırılacak

 

Serhat Kalkınma Ajansı tarafından “Ardahan Ballı Bitki Florası Araştırması” projesi kapsamında saha çalışmaları başlatmak üzere, ilgili kurumlarla toplantı gerçekleştirildi. Projenin, Ardahan ballı bitki florasının çeşitliliği, kapasitesi ve bulunduğu yer tespit edilerek, arıcılık sektöründe üretim ve verimliliğin arttırılması, il ekonomisine katkı sunulması hedefleniyor.

 

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) 2021 yılı Çalışma Programı’nda yer alan “Ardahan Ballı Bitki Florası Araştırması” projesi kapsamında saha çalışmaları başlatılmak üzere SERKA Genel Sekreteri Dr. İbrahim Taşdemir başkanlığında toplantı düzenlendi. Toplantıya, SERKA Tarım ve Kırsal Kalkınma Birim Başkanı Sevgi Gündüz, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Fevzi Özgökçe, Prof. Dr. Murat Ünal ve Abdurrahman Can katıldı. Toplantının ardından, proje ekibi tarafından Ardahan Arıcılar Birliği, Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü (KAGEM), Doğa Koruma ve Milli Parklar Ardahan İl Şube Müdürlüğü ile Ziraat Odası ziyaret edilerek söz konusu araştırma hakkında bilgi verildi. Çalışma boyunca paydaşlar ile ortak akıl etrafında hareket edilerek bölge için önemli olan bu çalışmanın SERKA öncülüğünde tamamlanması hedefleniyor. “Ardahan Ballı Bitki Florası Araştırması” projesiyle Ardahan ballı bitki florasının çeşitliliğinin, kapasitesinin ve bulunduğu yerin tespit edilerek arıcılık sektöründe üretim ve verimliliği artırmak, il ekonomisine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

 

Proje kapsamında, Ardahan ili ballı bitkileri, bu bitkilerin yaygın adları ve etken maddeleri tespit edilerek, bitki türlerinin yoğun bulunduğu bölgelerin koordinatları dijital ortamda sunulacak olup, coğrafi bilgi sistemi programlarında haritalandırılacak. Bu bilgi sisteminde, bitkinin Latince, Türkçe ve yerel adlarına, özelliklerine, polen ve nektar yoğunluğuna, hangi bölgelerde/alanlarda bulunduğuna, yayılış alanları ve yükselti kademelerine, çiçeklenme dönemine, içerdiği kimyasal maddelere, insan vücudunda gösterdiği etkilere, bal içerisinde gösterdiği etkilere gibi bilgilere yer verilecek. Ayrıca, bu çalışmalardan edinilen ballı bitkilerin birer örneği Kafkas Arısı Üretim, Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü (KAGEM) herbaryumunda sergilenecek olup, “Ardahan Ballı Bitki Florası Araştırması” proje raporu hazırlanacak.

 

 

Share
1113 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle