logo

reklam

Ramazan’da tuz ve su dengenizi koruyun

tuz1

Sıcak yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında tuz ve su dengesinin korunması hayati önem taşıyan bir konu. Uzmanlar bu dönemde uzun süreler susuz ve tuzsuz kalan vücudun sıvı ve elektrolit kaybının iftar ve sahurda su ve tuz dengesinin sağlanarak telafi edilmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte uzun yaz günlerinde oruç tutacakların sağlıklarını koruyabilmek adına dikkat etmeleri gereken en önemli unsur, tuz ve su dengesi oluyor. Çünkü vücudun temel yapı taşlarından olan su ve tuz dengesi bireylerin sağlıkları açısından büyük önem taşıyor.

Sıcak geçen yaz günlerinde uzun süre sıvı almadan oruç tutan bireyler terleme ile birlikte sıvı ve elektrolit kaybına uğruyorlar. Bu süreçte uzmanlar bireylerin sağlıklarını koruyabilmek üzere iftarda ve sahurda tuz kullanımına dikkat etmelerini öneriyor.

Sağlıklı, doğal tuz kullanılmalı…

Tuz kullanılırken doğru, sağlıklı ve doğal ürünü bulmak da büyük önem taşıyan bir konu. Türkiye’de tüketicilerin doğru ve sağlıklı ürüne ulaşması, bilinçli tuz tüketiminin halka anlatılmasına yönelik özel çalışmalar yapan Efsina Tuz’un Genel Müdürü Özgün Özdemir tuz kullanımının önemine yönelik şu bilgileri veriyor:

“İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan tuz, dengeli olarak kullanılmazsa çeşitli sağlık sorunları baş gösterebiliyor. Sağlıklı olabilmek için bir insanın günlük tuz tüketiminin 5 gr olması gerek. Özellikle yaz dönemine denk gelen Ramazan ayında uzun saatler boyunca sıvı ve tuz kaybeden insanlarımızın iftar ve sahurda tuz kullanımına özen göstererek gün içindeki kayıplarını telafi etmeleri büyük önem taşıyor. İnsanlarımıza sağlıklı ve doğal tuz kullanmalarını öneriyoruz.”

33 yıllık tecrübe ve kalite

Türkiye’de tuz sektöründe yaklaşık 33 yıldır endüstriyel alanda faaliyet gösteren firmanın yeni markası Efsina, tüketicilere tuzun en doğalını ve en sağlıklısını sunuyor. İnsanların kullanımına sunulan deniz tuzu, kaya tuzu ve Himalaya tuzu gibi çeşitli tuz seçenekleri bulunduğunu hatırlatan Özgün Özdemir, “Himalaya tuzu, mineral zenginliği açısından kaya tuzu ve deniz tuzuyla eş değer. Ancak Himalaya tuzu hücre zarından geçebilen tek ürün.” diyor.

Sağlık ön planda

Himalaya tuzu piyasaya ilk çıktığında pembe ya da turuncu renkli olarak tüketicilere sunuldu. Bu renkler tüketici tarafından Himalaya tuzu ile bağdaştırıldı. Efsina ürünlerinde insan sağlığına azami dikkat edildiğini belirten Özgür Özdemir, “Himalaya tuzuna pembe ya da turuncu rengi veren içerisindeki demir oksittir. Demir oksit vücudumuzun atmakta zorlandığı hatta atamadığı bir element. Elde ettiğimiz analiz sonuçları bunun tüketiminin çok doğru olmadığı yönünde. Vücudumuzun bu birikimi atması mümkün olmadığı için sağlık açısından birtakım olumsuz reaksiyonlara sebep oluyor. İnsan sağlığına ters etkisi olacağına inandığımız için firmamız pembe himalaya tuzunu tüketiciye sunmuyor” diyor.

Ev tipi ve sanayi tipi ürünler

Efsina, catering, otel ve restoranlara da deniz tuzu, kaya tuzu ve Himalaya tuzu gibi ürün çeşitlerini 10 kg’lık ambalajlarda ve kovalarda tedarik ediyor. Piyasaya sekiz farklı ürünle çıkan Efsina, ürün yelpazesini her geçen gün genişletiyor. Tane baharatlar ve doğal Himalaya Tuzu ile harmanlanan ‘Baharat Çeşnili Himalaya Tuzu Gurme’, tüketici tarafından en çok beğenilen ve tercih edilen Efsina ürünleri arasında yerini alıyor.

 

Share
1574 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri