logo

reklam

NİTELİKSİZ İNSANLAR NEDEN ÇABUK YÜKSELİR?


facebooktwittergoogle plus
A Servet ASLAN
servet04@gmail.com


Niteliksiz insanlar neden daha çabuk yükselir, hiç düşündünüz mü? İşte bunun üzerine yapılan bilimsel bir çalışmanın ayrıntıları:
Dunning-Kruger sendromu (Psikolojide Nobel ödülü alan çalışma)
Psikolog Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine vesile olan teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” der.
Metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır:
– Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
– Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
– Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
– Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.
Değerlendirme zaafı:
İki uzman daha sonra, bu teorilerini test etme fırsatı da buldular. Cornell Üniversitesi’ nden 45 öğrenciye bir test yaptılar, çeşitli sorular sordular. Ardından öğrencilerden “testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini” istediler.
En başarısızların (yani sadece yüzde 10 ve daha az doğru cevap verenlerin), testin yüzde 60′ına doğru cevap verdiklerine, ayrıca iyi günlerinde olsalar yüzde 70′e ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıktı.
En iyilerin (yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların) en alçakgönüllü denekler olduğu (soruların yüzde 70′ine doğru cevap verdiklerini düşündükleri) görüldü.
Not: Dunning ve Kruger bu çalışmalarıyla 2000 yılında Ig Nobel de kazandılar.
Çalışan, kendi kapasitesini değerlendirmekten ve eksikliğini teşhis etmekten acizdir. Ama asıl vahim olan, bu “yetersizlik + haddini bilmeme” kokteylinin, mesleki açıdan, karşı koyulmaz bir itici güç oluşturması. Kariyer açısından bir eksiyken, artıya dönüşmesi.
İşinde çok iyi olduğuna yürekten inanan “yetersiz”, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve haddi olmayan görevlere talip olmaktan en küçük bir rahatsızlık duymayacaktır. Aksine bunu bir “hak” olarak görecektir.
Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar ise çalışma hayatında “fazla alçakgönüllü” davranarak kendilerine haksızlık edecekler, öne çıkmayacaklar, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmayacaklar, kıymetlerinin bilinmesini bekleyecekler (ve bilinmeyince için için kırılacaklar ve kendilerini daha da geriye çekecekler) ve muhtemelen üstleri tarafından “ihtiras eksikliği” ile suçlanacaklardır.
Sonuçta, “kifayetsiz muhterisler” her zaman ve her yerde daha hızlı yükselecekler ve daha yukarılara çıkacaklardır.
Etrafınıza bir bakın, uzmanlara hak verecek misiniz ?
Dr. Serra Menekay Öncel-

Share
1107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AK PARTİ AYNI HATALARA DÜŞMEMELİ

  27 Kasım 2023 Dünya, Köşe Yazıları, Siyaset, Tüm Manşetler

  Yerel yönetimler seçimlerine doğru yaklaştığımız bugünlerde aday adayları sahaya çıkmaya başladı. Gündem yerel yönetimler seçimleri olduğu için özellikle 2019 yılında yapılan seçimlere yönelik hem tespitimi hem de uyarımı dile getirmek istiyorum. 2019 Mahalli İdareler Seçimleri öncesi iktidar partisi Ak Parti'nin aday tespitinde bir çok yerde hata yaptığını seçimler sonrası net bir şekilde görmüş olduk. Malum Ak Parti başta büyük şehirler olmak üzere bir çok il ve ilçe belediyesini kaybetmişti. Kayıpların en büyük nedeninin yanlış aday tes...
 • Aksaraylılardan Özür diliyorum…

  20 Haziran 2023 Dünya, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  İBRAHİM GÖKDEMİR Osmanlı imparatorluğunun kudretli Padişahı Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fetih ettikten sonra şehrin demografik yapısının değişimi, gelişimi için Anadolu topraklarından insanların İstanbul’a göç etmesini sağlama fikrini üretmiş. Emin gördüğü, güvenilir bildiği Aksaray havalisinin İstanbul’a taşınması için ferman çıkarmış. O yıllarda durumu iyi olan, iş yönetebilen, tüccar, eğitimci, şehrin ileri gelenlerinden büyük bir grup İstanbul’a akın akın göçe başlamış. İstanbul’a yerleşenler memleket özleminden olsa gerek bulu...
 • Türkmen gazı ve Garo Paylan’a sorular ..

  20 Aralık 2022 Dünya, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Prof.Dr.Aygün Attar Dün,Türkiye Büyük Millet Meclisinde HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan bir basın toplantısı yaparak ,Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ ı ve Türkmenistan seferinde doğal gaz meselesinin ana gündem yapılmasını sert eleştirip Güney Kafkasya’da barış için Türkiye Devlet Başkanına kendi çapında sorumluluk çağrısı yapmış. Kandil ve çevresinde haylı popüler olan , Ermeni diasporasının tetikçiliğini yapan sözde millet vekili Paylan’ın Güney Kafkasya’da barış filan değil derdi ,düpedüz Türk Devletleri Teşkilatının varlığında...
 • NİTELİKSİZ İNSANLAR NEDEN ÇABUK YÜKSELİR?

  09 Eylül 2021 Dünya, Eğitim, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Niteliksiz insanlar neden daha çabuk yükselir, hiç düşündünüz mü? İşte bunun üzerine yapılan bilimsel bir çalışmanın ayrıntıları: Dunning-Kruger sendromu (Psikolojide Nobel ödülü alan çalışma) Psikolog Justin Kruger ve David Dunning’in tarihe geçmelerine vesile olan teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” der. Metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır: – Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fa...
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri