logo

reklam

Merhum MahmudEs’âd Coşan Hoca efendiyi doğumlarının 80. yılında Ağrı’da özel bir programla Yâd edildi.

 

acos1 acos2 acos3 acos4

İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es’âd Coşan Hocamızın bir süre sekreterliğini yapmış olan Necmi Sarıyer Bey’in konuşmacı olarak katıldıkları Yâd Programımız Hicri 17 Safer 1437 / miladi 29 Kasım 2015 Pazar Günü 16.30’da Ağrı Merkez de yapılmıştır.

Program Nezahat Çeçen Konferans Salonunda bay/bayan katılımcılara eş zamanlı gerçekleştirilen programda hocamızla ilgili özel hatıralar paylaşılmıştır.

 

Bizde Namaz Kılmayana Kız Verilmez

 

Bir gün sabah namazından sonra 60 yaşlarında birisi Merhum Es’ad hocamıza bir konu danışmak istediğini söyler. Sonrasında gençler ile toplantısı olacağını söyleyen Hoca Efendi önce sizin maruzatınızı dinleyeyim diye adama söz hakkı verir.

Adam: “ Hocam bizim kıza hem de akrabamız olan birisi evlenmek için talip oldu. Bu kişi alanında uzman olan, çok başarılı ve çok da kazanan bir doktor. Falanca yerde evi, falan marka arabası var.…” diye damat adayının meziyetlerini ve malvarlığını uzun uzadıya anlatır. Hoca efendi bu arada gözleri ile duvara bakar. Adamın söyleyeceklerinin bitmesini bekler. Adamın söyleyecekleri bitince Hoca Efendi tek bir soru sorar:

“Peki, bu doktor namaz kılıyor mu?”Deyince adam biraz çekingen bir tavırla:

“Şey efendim, kılmıyormuş ama müsait oldukça kılmaya çalışıyormuş” deyince Hoca Efendi hiç tereddüt etmeden : “Bizde namaz kılmayana kız verilmez.” diye cevap vermiş.

 

Tasavvufun Başı Helal Lokmadır

 

Akbük’te Merhum Es’ad Hocamızın öncülüğünü ettiği Katılım Bankacılığı, İslam’da Sigortacılık gibi biraz da parasal uygulamalarda fıkhı yönlerin ağır bastığı bir toplantı tertiplenmiş. Merhum Hocamız Halil Gönenç Hocaya “benim konuşma hakkımı siz kullanırsanız memnun olurum” diye kendisini taltif etmiş ve “Bir Fakih Gözüyle Tasavvuf” adlı konuşma yapması için Halil Gönenç Hocaya konusunu da kendileri bildirmişti. Bu ara da konuşma sonrasına Merhum Hocamıza bir not iletmişler. Not içerisinde “ben Taaa Van’ dan dan sizin tasavvufi sohbetinizden feyizyab olmaya gelmişken burada hem sizi dinleyemiyor hem de parasal işlerle ilgili başka konuşmaları dinlemek zorundakalıyorum.” Mukabilinde bir sitem mesajı paylaşmışlar. Bunu üzerine Hoca Efendi bu sitemkâr üsluba: “kardeşimiz tasavvufi sohbet için gelmiş ama tasavvufun başı helal lokmadır.” diyerek çok yumuşak bir üslup ile karşılık vermiştir.

Share
1784 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri