logo

reklam

İran’da 76. Alt Güvenlik Komite Toplantısı 

Türkiye ile İran arasındaki 72. Alt Güvenlik Komite Toplantısı İran’ın Maku kentinde gerçekleşti.
Ağrı Valisi Musa Işın başkanlığındaki Türkiye heyeti ile Maku Fermandarı Şahin Alizadeh başkanlığındaki İran heyeti Maku Fermandarlığı toplantı salonunda 76. Alt Güvenlik Komite Toplantısı için bir araya geldi.
İki ülkenin müşterek sınırlarındaki güvenlik konularının görüşüldüğü toplantıya Iğdır Valisi Davut Haner, Sınır Mülki İdare Amiri ve Doğubayazıt Kaymakamı Karahan Daştan, Askeri Danışman Albay Ali Kalyoncu, İl Jandarma Komutanı Albay İlker Temel, Iğdır İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Ulus, Ağrı İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Iğdır İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal, Gürbulak Gümrük Müdürü Mesut Koç ile İranlı mevkidaşları katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Ağrı Valisi Musa Işın, “dost ve kardeş iki ülke sınır illerinin temsilcileri olarak, sınır bölgelerimizde terör, kaçakçılık, insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ile mücadele etmek, bu konularda ortak adım atmak ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere 76. Alt Güvenlik Komite Toplantısı içi bir araya geldik. Yapmış olduğumuz toplantıda aynı konularda çok iyi niyetle ve samimiyetle mutabakata vardık. Alınan kararların iki ülke için hayırlı olmasını Cenabı  Allah’tan temenni ediyorum. Bu konuda gayret gösteren her iki ülkenin güvenlik güçlerine teşekkür eder başarıların devamını diliyorum. Bundan sonra gayretlerini daha fazla arttırarak bu konuda hassasiyet göstereceklerine eminim” dedi.
Vali Işın, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“hem Ağrı hem de Iğdır Valileri olarak Maku Fermandarı Şahin Alizadeh beyin bu konudaki gayreti ve himmeti takdire şayandır. Ayrıca, Çaldıran kaymakamımızın da bu konuda çok büyük bir hassasiyet gösterdiğini biliyorum. Bizler artık iyi ilişiklerimizin devamı için güvenliğin sağlanması için uyuşturucu ve terörle mücadele için gerekli olan gayreti göstereceğiz. Her türlü kanunsuzluğa karşı çıkacağımızı burada ifade etmek istiyoruz. Ayrıca bu misafirperverlikten dolayı Maku Fermandarımıza heyetim adına teşekkür ediyorum. Alınan kararların her iki ülke için hayırlı olmasını Allahtan temenni ediyorum”
Maku Fermandarı Şahin Alizadeh ise, “Ağrı ve Iğdır Valimizi, değerli heyet üyelerini burada ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye cumhuriyetin değerli heyet üyeleriyle bir arada bulunmak ve onların dostluklarınız kazanmak gücümüz nispetinde ev sahibi olma kazancımız oldu. Bizim misafirlerimizin çok değerli saygın Türkiye devletinin saygın misafirlerinin olması bizlere ayrı bir kıvanç vesilesi olmuştur” diye konuştu.

İki ülkenin terörle, kaçakçılıkla, insan kaçakçılığıyla mücadelesi ve fikrinin aynı olduğunu kaydeden Alizadeh, “Ben de dost iki ülkenin güvenlik birimleri olsun, ordu mensupları olsun bu işlerde görev yapan hangi görevliler olursa olsun onları bu gayretli çalışmalarından dolayı takdir ve teşekkürlerimi iletiyorum. Bütün güvenlik birimlerine başarı dileklerimizi iletiyoruz. Türkiye devleti İran devleti yıllarca komşu olmuşlardır ve bu komşulukları çok iyi bir şekilde devam etmiştir tarih boyunca. Ve İslam dini olsun, komşuluk olsun bize hep bu dostlukların pekiştirilmesini isteyen temel unsurlardır. Bu iki ülkenin görüşleri sınırlarımızdaki meydana gelen sorunların çözümünde karşılıklı olarak birbirleriyle mutabık olmaları ve gelecekte de birbirleriyle el ele vererek bu sorunları çözme gayreti çabaları vardır. Dost ve kardeş olan İran ve Türkiye ülkelerine başarı dileklerimizi iletiyoruz. İnşallah İslam ümmetinin de şuanda karşılaşmış olduğu bu sorunlar çözülür” iadelerinde bulundu.
Toplantı karar metninin imzalanması ve heyetlerin karşılıklı hediye takdiminden sonra son buldu.
asın1 asın2 asın3 asın4 asın5 asın6 asın8 asın9

Share
1957 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri