logo

reklam

Iğdır’da Bakü’nün kurtuluşunun 103. yıl dönümü kutlaması yapıldı

 

Ağrı Dağı eteklerindeki bin 800 rakımlı Cehennem Vadisinde Bakü’nün kurtuluşunun 103. yıl dönümü kutlaması yapıldı.
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümü Iğdır’da düzenlenen törenle kutlandı.

Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Azerbaycan’da yaşayan iş adamı Yılmaz Okuklu tarafından organize edilen program kapsamında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılışının 103. yıl dönümü dolayısıyla kutlama etkinliği gerçekleştirildi.

Ağrı Dağı eteklerindeki bin 800 rakımlı Cehennem Vadisine yürüyüş gerçekleştiren katılımcılar, burada ellerinde Türkiye-Azerbaycan bayrakları ile ‘Azerbaycan Seninleyiz’ yazılı pankartı açarak, Bakü’nün kurtuluşunun 103. kutladılar.

Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, gazetecilere yaptığı açıklamada, dernek olarak her yıl Bakü’nün kurtuluşu anısına kutlama programı düzenlediklerini söyledi.

Bu günde program kapsamında Ağrı Dağı’nın kuzey yamacına yürüyüş gerçekleştiklerini anlatan Acar, şunları söyledi: “Ağrı Dağı’nın kuzey yamacında Türkiye Azerbaycan barakalarını açtık, eski kadim Türk toprakları olan Rewan, İrewan şu andaki Erivan şu an karşımızda, amacımız burada bu gün Türk bayraklarını Bakü’nün kurtuluşu anısına dalgalandırmak ve Ermenistan’ın Ağrı Dağından mesaj vermektir. Bu vesileyle Bakü’nün 103. yılını dönümünü kutluyor ve can Azerbaycan’a saygı ve sevgimizi gönderiyoruz.”

Azerbaycan’da yaşayan iş adamı Yılmaz Okuklu da, bu gün çok güzel bir gün olduğunu dile getirerek, “Olmasaydı olmaz dediğimiz, Nuri Parşa’nın komutasında, Kafkas İslam Ordusunun Bakü’ye girip, Bakü’yü düşman işgalinden kurtuluşunu burada kutlamak ve burada İnşallah gelecek dönemde, Karabağ Şehitleri anısına Ağrı Dağı eteklerinde bu yamaçta güzel bir abide dikebilmek adına inceleme yaptık. Bu vasiyle karşımızda duran menfur düşmanımız Ermenistan’ın başkentini gözetlemediğimiz bu noktada Azerbaycan milli kahramanlar için abide dikeceğiz. Burada bütün şehitleri rahmetle anıyoruz. Bu manada Karabağ’ı uzun süre işgal altında kalmaktan kurtaran büyük komutan Recep Tayyip Erdoğan’a ve sayın büyük komutan İlhan Aliyev’e teşekkür, minnet duygularımızı buradan iletiyoruz.” dedi.

Halit Öztürk/IĞDIR

Share
602 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri