logo

reklam

Hacı adaylarının ölmesi kader değildir

athac

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı hac ibadeti sırasında ölümlere tepki gösterdi

 

Hac ibadeti sırasında yaşanan sel faciası ve ardından gerçekleşen kargaşada bine yakın hacı adayının yaşamını yitirmesine tepki gösteren TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, hacı adaylarının can güvenliğini sağlayamayan Suudi Arabistan’ın gerekli önlemleri almasını istedi. Suudi Arabistan’ın Kabe çevresindeki Osmanlı ravakları ve Ecyad kalesini yıkarak lüks oteller inşa etmesinin ardından kaza ve ölümlerin arttığına dikkat çeken Çuhacı; “Suudi Arabistan, onlara emanet ettiğimiz büyüklerimizin can ve mal güvenliğinden sorumludur; bu sorumluluğun gereğini yerine getirmelidir.” dedi.

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, İslam aleminin en kutsal günlerinden biri olan Kurban Bayramını kutlarken Mekke’de yaşanan faciaların bayrama gölge düşürdüğünü belirterek; “Bir yandan din kardeşlerimizin Kurban Bayramını kutluyoruz, bir yandan da hac farizasını yerine getirirken yaşamını yitiren hacı adaylarımızın yasını tutuyoruz. Hacı adaylarının ölmesi kader değildir.” dedi.

Bu seneki hac ibadeti sırasında önce bir sel faciası yaşandığına, ardından yaşanan kargaşada 700’ün üzerinde hacı adayının yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Çuhacı katliam boyutlarına ulaşan faciadan Suudi Arabistan yetkililerini sorumlu tuttu. Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz yıllarda Kabe çevresinde Osmanlı döneminden kalma ravakları ve Ecyad kalesini, tüm tepkilere rağmen yıktığına dikkat çeken Çuhacı; “ Ne yazık ki bu tarihi hazinelerin yerine yüksek binalar ve lüks oteller inşa edildi. Bu yapılar elbette yapılmalı, ama İslam alemi için bu derece kutsal olan Kabe çevresine mi yapılmalıydı? Ne yazık ki bu yapıların ardından hac ibadetini yerine getirmeye çalışan hacı adayları doğal afetlere kurban olmaya başladı. “ dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün ülkelere belirli hacı kotaları uygulamaya başlayan Suudi Arabistan hacı adaylarından yüklü para almaktadır. Bugün günü birlik bir seyahate bile gitseniz seyahat sigortası yaptırmak zorundasınız. Acaba bugün hacca gitmek isteyen bir din kardeşimiz seyahat sigortası yaptırmak istese hangi sigorta şirketi bu poliçeyi hazırlayacak? Hacı adaylarımızdan yüklü miktarda kazanç elde eden Suudi Arabistan, onlara emanet ettiğimiz büyüklerimizin can ve mal güvenliğinden sorumludur; bu sorumluluğun gereğini yerine getirmelidir. Hacı  olmaya giderken şehit olan büyüklerimizi hiçbir tazminat geri getiremez; dolayısıyla Suudi Arabistan önümüzdeki senelerde bu ölümlerin yaşanmamasını sağlayacak önlemleri almak zorundadır; aksi takdirde kutsal topraklardaki emanetlerin ehil ellerde olup olmadığı sorgulanacaktır.”

İstanbul (Merkez)

İstiklal Cad. Kat:14 No:142 34430 Odakule Tepebaşı-İstanbul / TURKEY

TEL: +90 212 251 97 62-63 FAKS: +90 212 245 59 06

E-posta: tugiad@tugiad.org.tr

Türkiye’nin da hacı adaylarını hacca göndermeden önce sigorta şirketleri marifetiyle güvence altına almasını isteyen Çuhacı, sigorta şirketlerinin yaşanan ihmal ve suiistimallerin hesabını soracağını; bu nedenle Suudi Arabistan’ın da daha dikkatli olacağını belirtti.

Hac ibadeti sırasında yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen Çuhacı bu vesileyle İslam dünyasının huzur, refah ve sağlık içinde Kurban Bayramını kutlaması temennilerini paylaştı. TÜGİAD hakkında 1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir.

1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye genelinde 115’i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

TÜGİAD Başkanları

1986 – 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 – 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 – 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 – 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 – 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 – 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 – 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 – 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 – 2015 Sn. Ali YÜCELEN

2015 – ….. Sn. Rahmi Çuhacı

İstanbul (Merkez)

İstiklal Cad. Kat:14 No:142 34430 Odakule Tepebaşı-İstanbul / TURKEY

TEL: +90 212 251 97 62-63 FAKS: +90 212 245 59 06

E-posta: tugiad@tugiad.org.tr

Share
1829 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri