logo

reklam

Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi Tamamlandı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gençlik ve Spor Bakanlığının ev sahipliğinde 24-25 Ağustos’ta düzenlenen “Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi”nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ankara ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde yapıldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu millet çalışan, üreten gençlere sahip olduğu sürece geleceğine her zaman umutla bakacaktır.”

 

Kongrenin açılışında katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışkan ve üretken gençlerin gelecek için umut olduğunu ifade ederek; “Bu salonda özgüven abidesi genç bir nesil görüyorum. Bu salonda 15 Temmuz gecesi elinde bayrağı, göğsünde imanıyla darbecilere meydan okuyan, milletimizin yüz akı, cesur bir gençlik görüyorum. Bu salonda ülkesi için hayal kuran, ufku açık, vizyonu geniş, ideal ve iddia sahibi, dirayetli bir gençlik görüyorum. Türkiye’nin sizin gibi gençleri olduğu müddetçe yarınlarımız inşallah bugünden çok daha parlak olacaktır. Bu millet çalışan, üreten gençlere sahip olduğu sürece geleceğine her zaman umutla bakacaktır. Hem şehircilikte geldiğimiz noktayı tartışacak hem de daha müreffeh, daha yaşanabilir şehirleri inşa etme hususunda gençlerimize kulak vereceğiz.” dedi.

 

Kongre kapsamında kültürden, spora, bilim ve teknolojiye uzanan geniş bir yelpazede gençlerin fikirlerinin alınacağını söyleyen Erdoğan, önümüzdeki süreçte gençleri karar alma ve uygulama süreçlerine daha fazla dahil etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Günümüzde yerel yönetimlerden beklentilerin değiştiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayata dair birçok unsurun kökten değişmeye başladığını görüyoruz. İnsanların yerel yönetimlerden beklentileri değişiyor. Hiçbirimizin bu haklı taleplere kulak tıkama lüksü yoktur. Türkiye, dünkü Türkiye değilse, şehirlerimizi de yeni bir anlayış ile geliştirmeliyiz.” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yönetimine kadın elinin değmesiyle birlikte TBB yeni bir dinamizm ve yeni bir heyecan kazandı.”

 

TBB’nin insan ve çevre odaklı çalışmalarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yönetimine kadın elinin değmesiyle birlikte TBB’nin yeni bir dinamizm ve yeni bir heyecan kazandığını görüyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birliğin gençlere, yaşlılara, engellilere ve kadınlara yönelik özgün projeleri devreye almasından memnuniyet duyduğunun altını çizerek, “Türkiye Belediyeler Birliğinin, sınırlarımız içinde veya dışında ihtiyaç duyan ve talep eden her bir belediyemizin yanında yer alma çabasını da takdirle karşılıyoruz. Birlik yönetimini, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki başarılı çalışmaları, hem de ülkemiz genelinde meydana gelen yangın ve sel felaketlerindeki gayretleri dolayısıyla ayrıca tebrik ediyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Şahin: “Şehirlerimizi gülistan edelim, dünyayı cennete dönüştürelim.”

 

Kongrenin açılış oturumunda konuşan TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde attığı tohumun Anadolu’ya yerel kalkınma olarak yansıdığını söyledi.

 

“Biz öyle bir Peygamberin ümmetiyiz ki Yesrib’i, Medine yaparken gençlerin potansiyelinden, enerjisinden ve yüreğindeki imandan istifade etmiştir.” diyen Şahin, “Biz ebedi hayata inanıyoruz. Beşeri insanı kamil yapan bu yolculukta eğer şehri özne yaparsanız buradan başarılı olursunuz. İşte o yüzden Hacı Bayram-ı Veli ‘Şehir insanın, insan şehrin aynasıdır’ diyor. O yüzden şehir Medine’dir. İşte bu ilhamdan, bu tarihten aldığımız güç ile TBB olarak başkanlarımızla birlikte kalkınma ve demokrasi yerelden başlar diyoruz.” sözlerini kullandı.

 

Şehrin imarı sırasında neslin ihmal edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Şahin, çocuk, aile, genç, insan ve çevre dostu şehircilik anlayışı kapsamında, fikir yarışmaları düzenlediklerini hatırlatarak; “Hayırda yarıştılar. 200’e yakın projeyi getirdik, tematik çalıştık. ‘Gençler bizden ne istiyor?’ diye sorduk. Katılımcılık budur dedik. Onların istediklerini yapacak çalışmalar yaptık. Kültürde, sanatta, bilimde, teknolojide ve edebiyatta çok güzel sonuçlar aldık. Bugün sizin ellerinizden belediye başkanlarımızın ödüllerini takdim edeceğiz.” diye konuştu.

İnsani değerleri yükseltecek çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, “O kadar büyük hedeflerimiz var ki bunu bütün Anadolu’ya hep birlikte yayıyoruz. Artık kendi hikayemizi yazalım. Sesimiz kendi sesimiz, özümüz kendi özümüz, şehrimiz kendi şehrimiz olsun diyoruz. Şehrimizin duvarını kendi medeniyet kodlarımızla hep birlikte örelim. Kalplerdeki taşları alalım, aşkla dolduralım. Şehirlerimizi gülistan edelim, dünyayı cennete dönüştürelim.” dedi.

Kasapoğlu: “Ülkemizin her şehrinde ‘Genç Dostu Şehir’ anlayışının yerleştirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz.”

 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise şehrin medeniyetle, medeniyetin de şehirle neredeyse eş anlamlı kavramlar olduğunu belirterek, “Medeniyetin mahiyeti, düzeyi her şeyden önce şehrin yüzüne yansır ve orada görünür. Bilindiği üzere şehir sadece maddi bir varlıktan, altyapıdan, zorunlu hayat alanlarından, bina ve yollardan ibaret değildir. Her şehrin bir ruhu vardır ve o şehrin sakinleri o ruhu kendi iç dünyalarında hissederler. Toplumsal huzur ve refah da şehrin o ruhuna aidiyet sayesinde sağlanır.” diye konuştu.

 

“Ülkemizin her şehrinde ‘Genç Dostu Şehir’ anlayışının yerleştirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz.” diyen Kasapoğlu, gençlerin katılımıyla şekillenen bu çalışmanın, onların hayat kalitesini artırmak üzere çok önemli bir zemin oluşturacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında iş birliği protokolüne de  değinen Bakan Kasapoğlu, “İmzalayacağımız bu protokolle özellikle gönüllülük alanında önemli bir eşgüdüm sağlanacağını vurgulayan Kasapoğlu, “Protokolle birlikte belediyelerimiz, Genç Gönüllüler Platformu’na üye olabilecek ve gönüllü insan kaynağımızla birlikte farkındalık artıcı, ilham verici ve geliştirici projelerde etkin bir şekilde yer alabilecek.” dedi.

 

Gönüllülük Protokolü imzalandı

 

Açılış konuşmalarının öncesinde, 15 yaşındaki piyanist Tarık Kaan Alkan, Genç Hatipler Minberde Hutbe Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Muhammed Emre Genç ile Şiir Yarışması Birincisi Münibe Rana Şirin sahne performansı sergiledi.

Programda, Milli Güreşçi Yasemin Adar ve Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı altın madalya sahibi Tolga Atılır da konuşmalarıyla yer aldı.

Erdoğan, daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ödüle hak kazanan öğrencilere ödüllerini verdi.

Etkinlikte ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği arasında gençlerin gönüllülük hizmetlerine etkin katılımı amacıyla hazırlanan protokol imza töreni de gerçekleştirildi.

 

Kongrenin ilk gün etkinlikleri çerçevesinde ayrıca, Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Getir.com CEO’su Nazım Salur, Edebiyatçı Prof. Dr. İskender Pala, yerli otomobil girişimi TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş  da gençlerle bir araya geldi.

 

22 belediye ödülünü Cumhurbaşkanı’nın elinden aldı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasının ardından ödüle layık görülen 22 belediyeye ödüllerini takdim etti.

Ödül alan belediyeler ve projeler şöyle ise belirlendi:

 

Sarıoğlan Belediyesi “Bağımsız Gençler”, Akyurt Belediyesi “Alfa Genç Kart ve Mobil Uygulama Projesi”, Mezitli Belediyesi “Mezitli Gençlik İnovasyon Merkezi”, Seyhan Belediyesi “Uluslararası Gençlik Merkezi – Seyhan Teknogenç”, Toroslar Belediyesi “Teknotoroslar”, Başakşehir Belediyesi “Happiest” Gençlik Kulübü, Mamak Belediyesi “Potansiyelini Fark Et ve Hayata Taşı” Sosyal Uyum Projesi, Sancaktepe Belediyesi “Stüdyo-Z”, Amasya Belediyesi “Sosyal Gençlik Hareketi”, Kastamonu Belediyesi “Gençlik ve Kültür Merkezi”, Keçiören Belediyesi “O İş Bende!”, Esenler Belediyesi “Genç Yetenek”, Denizli Büyükşehir Belediyesi “Denizli Genç 2023”,Trabzon Büyükşehir Belediyesi “Trabzon Bb Kuluçka Merkezi”, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Balıkesir Dijital Gençlik Merkezi”, Kayseri Büyükşehir Belediyesi “Geleceğin Mucitleri”, Konya Büyükşehir Belediyesi “Kapsül Teknoloji Platformu”, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi “Sosyal Girişimcilik ve Gençlik Merkezi”, Bursa Büyükşehir Belediyesi “Bursa Büyükşehir Gençlik Kulübü Mobil Uygulaması”, Manisa Büyükşehir Belediyesi “Genç Bakış”, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi “Genç Start-Up Diyarbakır”, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yazılım Köyü”.

 

Gençler panellerde önemli isimlerle buluştu

 

İki gün süren Kongre ve Sergi, farklı konu başlıklarında panellere ev sahipliği yaptı. Gençlerin konusunda uzman isimlerle bir araya geldiği etkinlik çerçevesinde açılan stantlarda, bilim ve teknoloji, eğitim, kültür ve sanat, katılım ve spor konularındaki proje ve yenilikler ziyaretçilere tanıtıldı.  Etkinliğin ikinci günü, genç moderatörler ve konuşmacıların yer aldığı panellerde; katılımcılık, gönüllülük, sosyal girişimcilik, eğitim, kültür ve sanat, dijitalleşme ve spor konularında tartışmalar ve fikir alışverişleri yapıldı. Etkinlik çerçevesinde ayrıca, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen “52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması”nda 12 alanda birincilik ödülü kazanan öğrencilere ödülleri verildi.

 

Share
1175 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri