logo

reklam

Gazeteciler, buzla kaplı Çıldır Gölü’nde kamp yaptı

 

Serhat Kalkınma Ajansı’nın organize ettiği program kapsamında Çıldır Gölü’ne gelen ve aralarında Reuters Haber Ajansı, Anadolu Ajansı, CNN Türk, Kanal D, Haber Türk, Kanal 24, Milliyet, Fox TV gibi yayın kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu 18 gazeteci, buzla kaplı gölde kamp kurdu, Eskimo usulü balık avı ve atlı kızak etkinliklerine eşlik etti.

Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde faaliyet yürüten Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) gerçekleştirdiği program kapsamında aralarında Reuters Haber Ajansı, Anadolu Ajansı, CNN Türk, Kanal D, Haber Türk, Kanal 24, Milliyet, Fox TV gibi ulusal ve uluslararası yayın kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu 18 gazeteci ve fotoğraf sanatçısı havayoluyla Kars’a geldi. Daha sonra Ardahan ve Kars il sınırlarında bulunan Çıldır Gölü’ne geçen medya mensupları buzla kaplı göl üzerinde kamp kurdu. Akçakale Köyü’ndeki 35 öğrenciye Yenimahalle Belediyesi’nin desteğiyle alınan bot, kaban, eşofman takımı, atkı ve bereden oluşan hediye paketi veren gazeteciler, daha sonra köylülerin yaşamını geçindirmek için yaptığı Eskimo usulü balık avına tanıklık etti. Buzlu göl üzerinde yaklaşık iki kilometre boyunca yürüyen fotoğraf sanatçıları ve gazeteciler, kış mevsiminin zor şartları altında buz kırarak balık avlayan köylülerle röportaj yaptı ve fotoğraflarını çekti. Daha sonra gün batımında atlı kızak gösterisini izleyen medya mensupları, soğuk havada atlı kızağa binmenin keyfini yaşadı.

Eksi 10 dereceyi bulan soğuk ve dondurucu havaya rağmen, göl üzerinde ateş yakıp ısınan gazeteciler, geceyi çadırlarda geçirdi. Gece boyunca basınç nedeniyle buzlarda meydana gelen çatlamalar, gazetecilere heyecanlı anlar yaşattı. Fotoğraf makinaları ve kameralarını ellerinden bırakmayan gazeteciler, gördükleri her anı görüntülemeye çalıştı.

Reuters Haber Ajansı Foto Muhabiri Ümit Bektaş, bölge illerinin önemli bir kış turizmi potansiyeline sahip olduğunu ve doğal yaşamın fotoğraf sanatçıları için büyük bir fırsat yarattığını söyledi. CNN Türk Muhabiri Murat Pazarbaşı ile Kameraman Ertan Ezen ise, Çıldır Gölü’nün doğa sporlarıyla uğraşan başta gazeteciler olmak üzere toplumun her kesimine hitap edecek olanaklara sahip olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kanal D Kameramanı Bayram Şahin de, kış mevsiminde yaşanan iklim koşullarının, kış turizmi için çok önemli olanaklar yarattığını belirterek, “Çıldır Gölü, yaz mevsiminde kano yarışları gibi su sporları, kış mevsiminde de atlı kızak, buz hokeyi, buz pateni gibi birçok spor dalı için çok uygundur” dedi.

Medya Trek üyesi gazeteciler iki günlük etkinliğin ardından havayoluyla Ankara’ya döndü.

cıldır9 cıldır1 cıldır2 cıldır3 cıldır5 cıldır6 cıldır8

Share
1620 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri