logo

reklam

Erhan Tenekeci Diyadin’de domates serasını gezdi, incelemelerde bulundu 

Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci ve Yardımcısı Ramazan Adsay, Diyadin ilçesindeki kaplıca ve Domates seralarını ziyaret etti. 20 dönüm arazi üzerine kurulu olan serada incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Tenekeci, “Ağrı’nın hava şartlarında böyle kaliteli bir domatesi yetiştiren bu seralar Ağrı ve Diyadin için büyük bir kazanım” ifadelerini kullandı.

Kaplıca suyu ile ısıtılan seralar Ağrı için bir devrim gibi;
Toprak kullanılmadan hindistan cevizi ve ağaç kabuklarından oluşan kokobit ile üretilen domatesler kaplıca suyu ile ısıtılıyor. Seranın bölge çalışanları için bir nimet olduğunu belirten Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, “Memleketimiz için kalıcı olacak olan bu önemli proje kesinlikle genişletilmeli. Bu şehrimiz için tarihi bir devrim gibi. Bütün hava şartlara rağmen bu kadar kaliteli ve lezzetli domatesin yetişmesi heyecan verici” dedi.
Yurtdışına ve yurtiçine satılıyor
Ürettikleri domatesleri yurtdışı ve yurtiçine sattıklarını söyleyen yetkili Erhan Bakır, “Ürettiğimiz domateslerimizi Rusya, İran, Azerbaycan, Gürcistan, İzmir, Ankara, Antalya gibi yerlere gönderiyoruz. Talepler iyi. İnsanlarımıza ve şehrimize katkı sağlamak, iş ve mevcut tarım ürünlerinin dışında alternatif bir üretim yolunu açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah amacımız maksadına ulaştı ve ulaşacak. Her durumda bize destek veren Ağrı Valiliğine ve İl Özel İdaresi’ne teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
Sosyal ve ekonomik kalkınma yükselecek
Şehrin ekonomisine önemli katkısı olan seraların genişletilerek, bölgede daha fazla kişinin istihdam edilmesi gerektiğini vurgulayan Tenekeci, “Buradaki potansiyel ve iş hareketi çok fazla. Sosyal ve ekonomik kalkınma çıtasını yükselten bu işin büyümesi önemli bir gelişme olacak” değerlendirmesinde bulundu.
Domates seraları ziyaretinden sonra Diyadin Jeotermal Turizm Anonim Şirketi’nin 2015 Olağan Genel Kurulu Toplantısı’na da katılan Tenekeci açılacak olan yeni kaplıca alanlarını da gezerek yetkililerden bilgi aldı.
ateneke1 adiy1 adiy2 adiy3

Share
2524 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri