logo

reklam

Doğuştan Kalp Hastalıklarında Anne Sütü Önem Taşıyor

1444807918_ASM_Levent_Saltik

Doğuştan kalp rahatsızlıkları her 100 çocuktan 1’inde görülebiliyor. Annede bulunan şeker hastalığı, hamilelikteki bazı viral enfeksiyonlar, hamileliğin başlarındaki ilaç kullanımı ve doğuştan kalp hastalığı bebeği risk altında bırakabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doktor Levent Saltık, “Yeni doğan bebeğin 6 aya kadar tek ve doğal gıdası anne sütüdür. Özellikle doğuştan kalp hastalığı bulunan bebeklerde anne sütü çok daha önem kazanmaktadır. Genel olarak bu bebeklerin daha dikkatli ve daha sık beslenmelerini, annelerin bu bebeklerin beslenmelerine daha çok zaman ayırmalarını öneriyoruz” diyor. Saltık, doğuştan kalp rahatsızlığı olan çocukta büyüme ve kilo alma ile ilgili sorunlarda ise farklı beslenme yöntemlerinin uygulanabileceğini belirtiyor.

Kalp hastalıkları yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda hatta anne karnındaki bebeklerde bile görülebiliyor. Hem anneye hem de çocuğa ait faktörler doğuştan kalp rahatsızlığı olasılığını arttırabiliyor. Günümüzde anne karnında doğuştan kalp hastalığı tanısının konulabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doktor Levent Saltık, “Hamilelikleri kadın doğum uzmanları tarafından takip edilen annelerde ikinci düzey ultrasonografik inceleme yapılmaktadır. Bu incelemede kalp taranması da gerçekleştirilerek bir anormallik görülmesi durumunda anne adaylarının çocuk kardiyoloğlarına yönlendirilmesi sağlanır. Böylece anne karnında ekokardiyografi (Fetal ekokardiyografi) yapılarak bebekte doğuştan kalp hastalığının olup olmadığı belirlenmektedir. Fetal ekokardiyografi erken dönemde de (11-14 hafta) yapılabilirken en ideal zaman 18-22 hafta arasıdır” diyor.

Çocuğun damak tadını anneler belirliyor

Erişkinlerde karşılaşılan koroner arter hastalıklarının önlenebilmesi için anne ve babaların çocukluktan itibaren çocuklarının beslenmelerine ve yaşam tarzlarına özen göstermeleri gerekiyor. İnsanların damak tatlarını belirleyen en önemli unsurun anneleri olduğunu dile getiren Saltık, “Hepimiz annemizin yaptığı yemeklerin tadının başka hiçbir yerde olmadığını söyleriz. Bu nedenle anneler çocuklarına ne yedirdiklerine dikkat etmelidirler. Aşırı kalorili, yağlı ve doğal olmayan gıdalar ile çocuk beslenmesi ileri yaşlardaki problemlerin erkenden ortaya çıkmasına neden olur. Anneler, bebeğin damak tadını oluştururken bunlara dikkat etmelidir. Akdeniz tarzı beslenmeye ilişkin temellerin çocukluk çağında atılması ileri yaşlardaki koroner kalp hastalıklarından koruyacaktır” diyor.

Beslenme kadar sporun da önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Dr. Levent Saltık, “Her çocuk mutlaka spor yapmalıdır. Çocuklar hareket ve spora teşvik edilmeli ve hareketsiz zamanları azaltılmalıdır” diyor. Doğuştan kalp hastalığına sahip çocukların ailelerinin koruma içgüdüsü ile spor yapmalarını engelleyebildiğini söyleyen Saltık, kalp hastalığının cinsi ve şiddetine göre çocuğun yapabileceği sporların kardiyoloji uzmanları tarafından belirlenebileceğini ve hatta profesyonel sporcu bile olabileceklerini dile getiriyor.

Belirtilere Dikkat Etmek Gerekiyor

Çoğu zaman aileler çocukta bulunan doğuştan kalp rahatsızlığını fark etmeyebiliyor. Doğuştan kalp rahatsızlıkları cinsine ve şiddetine göre farklı belirtiler gösterebilir diyen Dr. Levent Saltık, çocukta özellikle sık ve zor nefes alma, emerken yorulma, terleme, karın ve göğsün solunumda aşırı hareket gibi belirtiler görülmesi halinde vakit kaybetmeden uzmana danışılması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

 

Share
3603 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri