logo

reklam

Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısının Şehit Edilmesini Planlayan PKK’lı Yakalandı

sıgın2 sıgın3 sıgın4 sıgın5 sıgın6 sıgın1

2012 yılında Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç’ın şehit edildiği olayın planlayıcısı PKK üyesi, yardımcıları ve çok sayıda mühimmatla birlikte yakalandı.
Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısının Şehit Edilmesini Planlayan PKK’lı Yakalandı
Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde görevli Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç’ı şehit edilmesini olayını planlayan ve kırmızı bültenle aranan Süleyman Cıyanaklı ile terör örgütüne yardım eden 3 kişi Doğubeyazıt’da yakalandı. İlçede PKK tarafından kullanıldığı tespit edilen iki mağrada ise içinde 1 ton patlayıcı bulunan PKK cephaneliği çıktı.
Şehit edilen Doğubeyazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç eşiyle alışveriş yaptığı esnada şehit edilmişti.

SAVCIYA SUİKASTI PLANLIYAN PKK’LI YAKALANDI

Valilikten yapılan açıklamaya göre 13 Ocak günü saat 06.00’da Doğubayazıt ilçesinde 3, Güngören Köyünde 2 adrese İl Jandarma Komutanlığınca eş zamanlı operasyon yapıldı. Doğubayazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç’ın 5 Şubat 2012 günü Doğubayazıt ilçe merkezinde şehit edilmesi olayının planlayıcısı olduğu saptanan S.C. yakalandı.Kılıç şehit edildiğinde 5 yaşında olan oğlu Yiğit yetim kalmıştı.

ÖRGÜTE YARDIMLA SUÇLANAN 3 KİŞİ GÖZALTINDA

Operasyonda terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıkları belirlenen M.E.B., A.B., M.B.’nin de gözaltına alınırken, bunlardan A.B.’nin evinde 1 kurusıkı tabanca, 5 av tüfeği, 3 sırt çantası, 30 av fişeği, 1 uyku tulumu, 1 fotoğraf baskı makinesi, 1 el yapımı patlayıcı düzeneğinde ateşleme sağlayan pil bloğu, 2 dürbün ve 1 taşınabilir bellek ele geçirildiği.

Cinayetten önce “Yılmaz Güney gibi savcı öldürüp, yurt dışına kaçacağım” diyen PKK’lı Barış Batur. Hakkında kırmızı bülten çıkarılan Batur halen aranıyor.

ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Doğubayazıt’ın Güngören Köyü bölgesinde terör örgütü PKK’ya ait olduğu tespit edilen 2 mağara ve 4 ayrı noktada yapılan aramada ise 2 makineli tabanca, 5 bin 660 adet çeşitli cinste fişek, 3 adet 500 gramlık C4 patlayıcı kalıbı, 4 adet 1000 gramlık TNT patlayıcı kalıbı, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 1 ton amonyum nitrat, 73 elektrikli fünye, 27 tüp, 11 havan mühimmatı, 2 telsiz, bol miktarda kablo, çok sayıda örgütsel doküman ve hayat malzemesi ele geçirildi.

EŞİNİN YANINDA KATLETMİŞTİ

Savcısı Hakan Kılıç, 5 Şubat 2012 günü eşi ile alışveriş için gittiği Güven Caddesi’nde, PKK’lı olduğu belirtilen Barış Batur’un silahlı saldırısında ağır yaralandı. Tedavi için götürüldüğü Ankara’da 7 Şubat günü şehit olan 1 çocuk babası Savcı Kılıç’ın katili Batur ile ona yardım edenleri yakalamak için oluşturulan özel ekip, 9 kişiyi gözaltına almıştı.

HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILMIŞTI

Şehit edilen Savcı Kılıç’ın ölmeden önce hazırladığı mütalaa sonucu gasp suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılan PKK’lı Barış Batur’a yardım eden 9 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bunlardan Ahmet Yıldız, Fevzi Acar ve Alkan Sarıhan mahkeme kararıyla serbest bırakılmış, tüm aramalara karşın yakalanamayan Barış Batur ve Süleyman Cıyanaklı hakkında ise kırmızı bülten çıkarılmıştı.

dsavcı1

Share
2158 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri