logo

reklam

DİYADİNLİ ÇOCUKLAR KİTAP VE KEMANLA BULUŞTU

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği “Ebru Yalçın anısına” düzenlediği kitap bağışıyla bu kez de Ağrı – Diyadin’deki çocukların yüzünü güldürdü.IMG_7714 IMG_5929 IMG_6065 IMG_6434 IMG_6829

Derneğimiz, Ağrı’nın Diyadin ilçesinin Taşbasamak köyünde, okula ait iki kitap nedeniyle hırsızlıkla suçlanmasını onuruna yediremediği için canına kıyan 12 yaşındaki Ebru Yalçın’ın anısına Diyadin ve köylerinde yaşayan çocuklara on bin kitap armağan etti.

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ekibi, dört gün boyunca Diyadin’in Aşağı Satıcılar, Yukarı Satıcılar, Yeşildurak, Taşbasamak, Taşkesen, Karapazar, Budak, Heybeliyurt, Yeniçadır, Tazekent, Ulukent, Davutköy, Kuşburnu, İsa Ağa, Göl, 14 Nisan köy ve mahalleleriyle Taşkesen Yaylasında çocuklara kitap dağıttı. Bu dağıtıma Kardelen Ömer, kemanıyla eşlik etti.

 

Ağırlıkla ilkokul ve ortaokul düzeyindeki çocuklar çin hazırlanmış,  rengârenk resimlerle bezenmiş, kaliteli kitapları aldıkça sevinen, mutlu olan çocuklar ayrıca köylerine ilk kez gelen, kemancı ablaları sayesinde de keman tutmayı ve çalmayı öğrenmek için can attı.

 

Anadolu’nun dört bir yanındaki okullara, çocuklara eğitim desteklerini seferber eden ÇYDD, Diyadin’deki çocuklar ve aileler tarafından büyük ilgi görürken köy çocukları ile arasında da kültürel ve müzikal bir köprü oluşturmayı başardı.

 

Kitapları köy köy, mezra mezra, yayla yayla dolaşarak çocuklara ulaştıran ekibe katılan ve Diyadinli çocukları kemanla tanıştıran genç sanatçı Kardelen Ömer’e; Ekibe konaklama, kent içi ve köylere ulaşım, kılavuzluk desteği veren Diyadin Belediyesi Eşbaşkanları Hazal Aras ve Nizamettin Özel’e; Belediye çalışanları Mahmut Çiftçi, Sadık Yüce ve Vedat Doğan’a; Kitapların satın alınmasını sağlayan BTF (Bridge to Türkiye Fund)’ye, Finansbank Çalışanlarına, İnan Ünal’a; ekibin ve kitapların Diyadin’e ulaşım giderlerini karşılayan Salih Ertör’e; Kitap bağışlayan Metis, Bulut, Say, Evrensel, Günışığı, Bilge Kültür, Bu, Can, Erdem-Sedir, Altın, Yapı Kredi Yayınevlerine ve Doğan Egmont çalışanları ile Neslihan Erdoğan’a ve Projenin tanıtım görsellerini hazırlayan TBWA’ya teşekkür ederiz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bundan sonraki eğitime destek çalışmalarında Türkiye’nin her köşesindeki çocukları kitap ve müzikle buluşturmaya devam edecektir.

Share
2608 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri