logo

reklam

Belediyeler İçin Proje Fırsatları Görüşüldü

Ufuk 2020 Programı Yeşil Mutabakat (Green Deal) Çağrısı Bilgilendirme Toplantısı 27 Ağustos’ta telekonferans yöntemiyle yapıldı.

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmacı olduğu toplantıda belediyeler için proje fırsatlarıyerel yönetimler ile Türkiye-AB ilişkileri, Ufuk 2020 ve diğer AB Programları görüşüldü.

 

Türkiye’nin pandemi mücadelesindeki başarısına dikkati çeken Başkan Şahin,  pandemiden sonra kurulacak yeni dünyaya hazırlanmak gerektiğini belirterek TBB’nin kurumsal kapasitesini güçlendirmek için beşeri sermayeye yatırım yapmaya gayret ettiğini belirtti. TBB bünyesinde kurulan proje ekipleriyle yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Şahin,  Gaziantep’te hayata geçirilen akıllı şehir uygulamalarından bahsetti. İklim değişikliği ile mücadele, enerji verimliliği, temiz enerji, altyapı yatırım çalışmaları gibi konularda belediyelere yeni projeler sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Şahin, sıfır atık, hareketlilik, ulaşım, bisiklet yolları konularında yapılacak çalışmalarla karbondioksit salınımını ve sera gazını azaltacak çalışmalar yaptıklarına değinerek ekonomik, çevresel ve insani kalkınmayı doğru yönetmek gerektiğine işaret etti. TBB’nin yeni fikir projelerine verdiği destekleri hatırlatan Şahin, belediyelere bu konuda destek olmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecini değerlendiren Kaymakcı, Türkiye-AB ilişkileri, Ufuk 2020 ve diğer AB Programları hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin AB sürecine kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen Kaymakcı: “Amacımız tam üyelik ancak üyelik müzakerelerimiz siyasi nedenlerle bloke edilmiş durumda. 16 fasıl açılmasına rağmen maalesef Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin engellemesiyle karşı karşıyayız. Bu bizi AB perspektifinden uzaklaştırmıyor. Uyum anlamında gerekli çalışmalar yaparak süreci canlı tutmaya çalışıyoruz.” dedi.  Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, vize serbestisi, terörle mücadele, sığınmacı sorunu gibi konularda AB’nin tutumunu eleştiren Kaymakcı, bunların güven krizine neden olduğunu kaydetti. Türkiye’nin aday ülke olarak katılım öncesi mali yardımlardan faydalandığına dikkati çeken Kaymakcı, belediyelerin Ufuk Avrupa Programlarına katılımın ülkemiz için önemini anlatarak bu fonlardan belediyelerin faydalanması için her türlü desteğe hazır olduklarını açıkladı.

 

Toplantıda TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da Ufuk 2020 Programı belediyelerin yer aldığı projeler ve TÜBİTAK’ın çalışmalarına ilişkin bir sunum yaptı.

Share
8143 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri Betboo giriş