logo

reklam

Başbakan Yıldırım, Ağrı’da 7 bin kişiyle iftar açacak

Başbakan Yıldırım, Ağrı’da 7 bin kişiyle iftar açacak (2)

Başbakan Yıldırım, Ağrı'da 7 bin kişiyle iftar açacak (2)

  • Başbakan Yıldırım, Ağrı'da 7 bin kişiyle iftar açacak (2)
Başbakan Yıldırım, Ağrı’da 7 bin kişiyle iftar açacak (2)

AĞRI’DA SESİ KESİLİNCE “SU KOYVERDİ” DEDİ

Başbakan Binali Yıldırım ziyaretlerinin ardından geldiği Lütfi Yiğenoğlu Şehir Stadyumu’nda 18 projenin toplu açılış töreninde konuştu. Başbakan Yıldırım, “Bugün Ağrı’da gönül sofrasında olmak keşke bütün Ağrılılara nasip olsa. Türkiye’deki herkes Ağrı’daki şu muhabbeti, şu kardeşliği, şu dayanışma ruhunu yaşasa diyorum. İşte kardeşliğin muhabbetin şehri Ağrı. Siz terör örgütüne, hendeklere izin vermediniz. Siz tek Türkiye dediniz. Onun için sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.
15 sene önce kutlu yürüyüş için yola çıktıklarında başlarında partinin kurucu lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğunu belirten Yıldırım, onun liderliğinde Türkiye’ye, 780 bin kilometre vatan toprağının her köşesine dolu dolu hizmetler getirdiklerini söyledi. “Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdim” diyen Başbakan Yıldırım, o gün yola çıkarken artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacağına vurgu yaptıklarını belirtti. Bütün vatandaşların bir, hepsinin birinci sınıf vatandaşı olduğunü söyleyen Yıldırım, “İster Türkçe konuşun, ister Kürtçe konuşun farketmez. Bu Türkiye bu büyük ülke aynı fırsatı” derken sesi kesildi. Bunun üzerine “Su koyverdi” dedi. Yıldırım, aralıklarla ses kısıklığı olan konuşmasında şunları söyledi:
MEHMET ŞİMŞEK İLE KENDİSİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ
“İşte örnek: Mehmet Şimşek Batman’ın Gergüş ilçesinin köyünden çıkmış. Türkçe bilmez. Londra’da okumuş, dünyanın en iyi firmalarında çalışmış. Şimdi Türkiye’nin ekonomisi ondan soruluyor. Erzincan’ın Refaiye ilçesine bağlı Kayı köyünden Hacı Topal Dursun’un oğlu kalkmış okumuş, memleketin önemli sorumluluğunu almış. İşte Türkiye bu. Türkiye’yi bölmeye çalışanlar bizi birbirimizi düşürmeye çalışanlar, bunlar yerli değil. Bunlar başkalarının üst akıllarının aklıyla hareket ediyorlar. Asla asla sizin geleceğinizi sizin çocuklarınızın geleceğini bunlar düşünmüyor. Bunlar efendileri ne derse onu yapıyorlar. Bunlar sadece yarıştırmayı, öldürmeyi, insanların arasına ayrılık tohumları ekmeyi bilirler. Ama Allah’a şükür Ağrı bu oyunlara gelmedi. Elinin tersiyle terörün bu oyunlarını itti. İnadına kardeşlik dediniz. İnadına birlik, inadına beraberlik dediniz. Bir olacağız, birlikte Türkiye olacağız, dediniz. Türkiye’yi adaletle demokrasiyle, hukuk devletiyle kalkındıracağız. Adaleti kalkınmayı barışı yurdun her köşesinde hakim kılacağız 14 senede bütün şehirleriyle Türkiye’yi bütün bölgeleriyle ayağa kaldırdık, Bölgeler arası gelişme farkını asgariye indirdik. Doğu ile Batı arasında eşitliği adaleti sağladık. Kış geldiğinde Van’ın Bahçesaray’ı, Ağrı’nın Patnos, Doğubayazıt, Eleşkirt, Diyadn’ine ulaşmakr zordu. Acil bir hasta olduğunda ilçelerden köylere bile gidiş imkansızdı. Allah’a şükürlür olsun ayrımcılığa son verdik. Türkiye’nin yollarını açtık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük, mileti birleştirdik. Yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz.”
Ayrımcılığa son verdiklerini, bütün vatandaşları doktora, üniversite hastanelerine gidip muayene olabildeklerini anlatan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin her şehrinde üniversite bulunduğunu hatırlattı. Her vatandaşın sesine kulak verdiklerini, devlet- vatandaş arasındaki mesafeyi ortadan kaldırdıklarını kaydeden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“MARYA SENİ TÜRKİYE GÖRSÜN”
“Türkiye’nin daha çok büyümesi, daha çok gelişmesi, daha çok adalete kavuşması, daha çok demokratikleşmesi için durmadan, duraksamadan çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye bütün illeriyle, ilçeleriyle, köyleriyle kalkınıyor gelişiyor. Ağrı’da tabiki bu kalkınmlardan payını alıyor. Ağrı’ya AK Parti hükümetleri tam 9 milyar yatırım yaptı. Eski parayla 9 katrilyon. Yaptıklarımızı sayarsam iftara yetişmez belki sahura yetişir o kadar vaktimiz yok. İftar gelmeden 2 dakika önce bana elinizle işaret edin. 14 yılda yaklaşık 4 bine yakın sınıf derslik tamamladık. 27 kişilik sınıflarda TEOG’da başarılı oluyor. Kızımız kalksın Türkiye birincisi oldu. Marya bir görsün seni Ağrı, Türkiye görsün, işitsin. Gururunuz, Ağrı’nın gururu. Ağrı terörle değil başarıyla anılmalı. 2003 yılında kocaman 560 bin nüfuslu Ağrı’da ne kadar ambulans vardı biliyor musunuz? Sadece 2 tane. Şimdi Ağrı’da 51 tane ambulansımız var. İşte insana hizmet bu. İşte insanı yüceltki devlet yücelsin alayışı bu. Ağrı’da 2003 yılına kadar bölünmüş yol bilen var mı? Şehir giriş- çıkışları, ilçe giriş -çıkışlarında sadece parça parça 16 kilometre yol vardı. AK Parti iktidarında, benim bakanlığım döneminde Ağrı’ya tam 322 kilometre bölünmüş yol yaptık. Ağrı’nın eski havalanı 3 gün açık gelir 5 gün gelmez hepsini yeniledik. Ağrı’ya Ahmed’i Hani yakışır dedik. Boşuna havayolu halkın yolu olacak demedik. Lafla peynir gemisi yürümez. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.”
7 BİN KİŞİYLE İFTAR AÇTI
Protokde oturanların iftara 2 dakika kaldı uyarısı uzerine Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını bitirdi ve 7 bin kişiyle birlikte Lütfi Yiğenoğlu Şehir Stadında iftar açtı. Başbakan Binali Yıldırım’ın masasında şehit aileleri ve TEOG birincisi Marya Polat da yeraldı.

Share
1368 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri