logo

reklam

AİÇÜ’de ‘Engelli ve Yaşlı Bakımında Güncel Sosyal Politikalar ve Uygulamaları’ Konulu Konferans Düzenlendi

 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu “Engelli ve Yaşlı Bakımında Güncel Sosyal Politikalar ve Uygulamaları” konulu konferans düzenledi. Nezehat Çeçen Konferans Salonunda gerçekleşen programa akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programın açılışında konuşan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ramazan Demirdağ, Engelli vatandaşlarımıza en temel insan haklarını kapsayan ihtiyaçlarının sunulabilmesi için hem bizler hem de bu hizmeti meslek edinmiş olan bireylerin sorumluluğu olduğu bilinciyle yola çıkılarak planlanan bu programda, ülkemizde yürütülmekte olan sosyal politikalar ve uygulamaların birincil elden sizlere aktarılması hedeflenmiştir.

Programa katılan konuşmacı Sosyolog Ömer Faruk Dinç, “Dünya nüfus piramitleri gün geçtikçe değişmektedir. Doğum aktif hızları düşmekte, yaşam süresi uzamakta olan ülkemiz de yaşlı nüfusu normal nüfus içindeki oranı giderek artmaktadır. Yaşlı insanlarımız toplumda bilgelikleri ve tecrübeleriyle geçmişten geleceğe köprüler kurarak hayatımızın her aşamasında bizlere rehberlik eder ve toplumu ayakta tutarlar” dedi.

Konuşmacı Sosyolog Mustafa Alptekin, “Engelli birey doğuştan veya sonradan çeşitli nedenlerle zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerin belli bir ölçüde kaybeden kişilere verdiğimiz bir tanımlamadır.  Hayatın alışagelmiş gereklerini belli ölçüde yerine getiremeyecek durumda olan ve hayatını bir başkasının yardımına muhtaç olan kişilerin aile ortamından ayırılmadan bakım hizmetlerinin yerine getirilmesini Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığımızca sağlanmaktadır”

Ağrı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Serbülent Güçlü; “Yaşlı insanlarımıza sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak, yaşlılar tecrübeleriyle toplumun ayakta kalmasını sağlayan önemli bir olgudur. Toplumda sosyal alanda her şeyden elini eteğini çeken yaşlı bireylerimizin topluma katılmalarını sağlamalıyız” diye konuştu.

Program, konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

 

Share
580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri escort bayan