logo

reklam

Ağrı’lı aşçılar İstanbul’da 5 yıldızlı mekanlarda rağbet görüyor.

 

Servet ARSLAN / AĞRI, (DHA)- Ağrı İlinde yetişen aşçılar, İstanbul’da sosyetik mekanlarda, 5 yıldızlı restaurantlarda , otellerde , ünlü sosyetik gece kulüplerinde aranan isim oldular.

Bunlardan biri, 37 yaşında ki Faruk Gezmiş. Aşcılığa genç yaşlarda Ağrı da lokantalarda başlayan, faruk usta. 15 yıllık aşçı.

 

Portaxe mutfağı Ağrı ‘lı Faruk ustaya emanet

İstanbul’un boğazda ki lüx mekanlarından Portaxe Restaurantın baş aşçısı Faruk Gezmiş, 11 senedir turizmci Lütfü Sapmaz’ın sahibi olduğu mekanda, Türk mutfağını yabancı turistlere tanıtıyor. 2008 den beri Portaxe de aşçı olan, Faruk ustanın hedefi emekli olduktan sonra Avrupa’da aşçılık yapıp, Türk mutfağını tanıtmak. Faruk ustanın 5 de yardımcısı var. Mekanın tanınmış iş dünyasından müşterileri var.

 

Türkiye Turizm ve gastronomide dünya standartlarında hizmet veriyor. İstanbul’daki yüzlerce şık mekan, Türk turizmine hizmet ediyor, ekonomiye destek oluyor.

Sarıyer İlçesi Balta Limanında ki Restaurant bunlardan biri. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı şık olan mekanda, hergün Avrupadan, Amerikadan, diğer devletlerden gelen  gelen çok sayıda gurup ve iş adamı misafir oluyor. İş görüşmeleri yapıp, stres atıyorlar.

Her damak zevkine uygun yemekleri, mezeleri , içecekleri olan mekanın baş aşcısı 2006 da Ağrı Doğubeyazıt İlçesinden İstanbul’a gelen Faruk Gezmiş. Gezmiş 20 yıllık aşcı, hızla kendini yetiştirmiş. Dünya mutfağından tüm yemekleri, mezeleri özenle hazırlayıp servis ediyor.

Başta Tüsiad, Müsiad olmak üzere pek çok önemli kuruluş sıkca üyelerine sosyetik mekan da  yemekler veriyor. Bu yemeklerin mimarı Ağrı’lı Faruk usta. Evli 3 çocuk babası olan aşcı Faruk Et ve Balık başta olmak üzere her çeşit yemekte iddialı.

 

EMEKLİ OLUNCA AVRUPADA ÇALIŞMAK İSTİYOR.

40 yaşında ki Faruk ustanın hedefi, emekli olduktan sonra Avrupa’da Almanhya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Amerika da aşcılık yapıp, Türk mutfağını tanıtmak.

 

BOŞ ZAMANDA İNGİLİZCE ÖĞRENİYOR..

Ağrı’lı baş aşcı, emekli olduktan sonra Avrupa’da çalışma hayali için, izinli günlerinde İngilizce ve Almanca öğrenmeye çalışıyor. Yabancı kanallardan BBC, CNN, ZDF, RTL gibi kanalları seyrediyor.

Mekanda sosyetenin tanınmış isimleri, nişan, kokteyl, düğünler yaparak, özel günlerinde dostlarını deniz kenarında ağırlıyorlar.

 

Resimde ,  İstanbul Balta Limanında ki Sosyetik bir restaurantın baş aşçılığını yapan Ağrılı Faruk usta, bir davette, yemeklerini beğenen misafirler, masaya davet ederek, teşekkür ederken görülüyor.

Share
2002 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri