logo

reklam

AĞRI’DA TEOG BAŞARISI

ahatem1

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, birincisi Kasım 2014’te, ikincisi Mayıs 2015’te yapılan TEOG sınavların kentin önemli yükseliş gösterdiğini söyledi.

TEOG sınavını değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, özellikle Türkçe, sosyal bilgiler ve matematik derslerinde I. sınava oranla; Türkçe dersi ortalamasında 9,17 puan, sosyal bilgiler dersi ortalamasında 8,86 puan, matematik dersi ortalamasında ise 6,54 puan artış olduğunu söyledi.

Ortak sınavlara il genelinde toplam 10 bin 301 öğrencinin girdiğini dile getiren Dursun, “13 öğrencimiz Türkiye geneli yüzde 1’lik dilimin içine girmeyi başarmıştır. İlimiz Türkiye geneli yüzdelik dilim ortalamasında  2014 yılında yüzde 61,39 iken, 2015 yılında yüzde 59,59 oran ile son iki yılda alt sıralardan kurtularak, orta sıralarda yer almayı başarmıştır. Türkiye geneli yüzde 1’lik dilime giren öğrenci sayımız 13, Türkiye geneli yüzde 5’lik dilime giren öğrenci sayımız 97, Türkiye geneli yüzde 10’luk dilime giren öğrenci sayımız ise 288’dir” dedi.

II. ortak sınavda Baloluk İsmet Bulut Ortaokulu 8. sınıf öğrenci Halil İbrahim Aydın, Hamur Yatılı Bölge Ortaokulu’ndan Hatice Özcan ve Diyadin Atatürk Ortaokulu’ndan Sevdanur Alparslan’ın bütün derslerde soruların tümünü doğru cevaplandırdığını hatırlatan Dursun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yerleştirme puanı esas alındığında Diyadin Atatürk Ortaokulu 8. sınıf öğrencimiz Seyhan Demir 494,772 puan alarak il birincisi olmuştur. 2014-2015 eğitim öğretim yılında il genelinde akademik başarıyı arttırmak amacıyla Bakanlığımız Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi doğrultusunda 195 kurs merkezi okulumuzda bin 555 öğretmen ile 19 bin 606 öğrenciye özellikle fen bilimleri, sosyal bilimler, din kültürü ve ahlak bilgisi, matematik, yabancı dil ve Türkçe/edebiyat alanında kurslar verdik. 1. dönem TEOG sınavı değerlendirilmesi, ilçe milli eğitim müdürlüğü, okul müdürü ve tüm branş öğretmenleriyle yapıldı. Öğretmenlerden 2. TEOG sınavı için branş bazında hedefler alındı. Motivasyon sağlayıcı çalışmalar yapıldı. Ayrıca Yarın Sizdeyiz Projesiyle yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizle öğrencilerimizin evlerini ziyaret ederek eğitimde güç birliği oluşturmaya çalıştık. Bu proje ile öğrenci ve veliyi yakından tanıma fırsatı ile birlikte, okul aile işbirliğini arttırmayı, okul veli ilişkilerini geliştirerek başarıyı olumsuz etkileyecek faktörleri yerinde tespit ederek gerekli önlemleri almayı amaçladık. Özellikle kız çocuklarının ailelerini bilgilendirmeye ve kız çocuklarını okula kazandırmaya çalıştık. Anne-baba tutumuyla ilgili aileyi yönlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak velilerin okula bakış açılarını olumlu yönde geliştirmeyi ve akabinde veli desteğini sağlayarak öğrencilerin başarılarını artırmayı hedefledik.”

Kitaplar Konuşuyor Geleceğimiz Aydınlanıyor Projesi’ne de değinen Dursun, “Bu proje de ortak sınavlardaki başarımıza önemli katkı sundu. Bu proje ile de kitap okuma alışkanlığı, anlama, kavrama ve güzel konuşma becerilerini geliştirmek maksadıyla ortaokullarda ve liselerde ayrı ayrı 10’ar kitap seçilerek okutuldu. Kitaplar komisyon marifeti ile seçildi. Valiliğimiz, kaymakamlıklarımız ve velilerimizin desteğiyle bu kitapların alımı sağlandı. 88 bin 797 öğrenciye Kasım 2014 ve Mayıs 2015 ayları arasında bu eserler okutuldu. İl genelinde bir sınav yapılarak okullarda ilk beş öğrenci seçildi. Her okulun ilk beş öğrencisi ikinci bir sınava tabi tutularak ilçelerin ilk beş öğrencisi belirlendi. Bu öğrencilerin ödülleri ilçe kaymakamlarımız tarafından karşılandı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İl merkezinde yapılan büyük finaline her ilçeden ilk 5’e giren toplam 40 ortaokul ve 40 lise öğrencisi katıldı. Yapılan büyük final sonrasında ortaokullarda ve liselerde ilk sekize giren öğrenciler Sayın Valimiz tarafından ödüllendirildi” şeklinde konuştu.

Share
1907 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri