logo

reklam

Ağrı’da Proje Koordinasyon Merkezi(APKM) kuruluyor

aval1Ağrı Valiliği bünyesinde Proje Koordinasyon Merkezi (PKM) kuruluyor. Ağrı için ulusal ve uluslararası fon ve hibelerden kaynak sağlayacak çalışmalarda bulunacak olan APKM, büyük atılımlar sağlayacak. APKM’nin amaçları arasında; Avrupa Birliği (AB) Müktesebatına uygun, İl Strateji Planı ve Ulusal Kalkınma Planları ile uyumlu çalışmalar yaparak; kamu, sivil ve özel kesim ile eşgüdümlü gerçekleştirilecek çalışmalarla belirlenecek ihtiyaçlar doğrultusunda projeler üretmek olacak.
Projeler ihtiyaç analizleri ile belirlenecek
Ağrı’da kurumlar arasında aktif koordinasyon sistemi sağlayacak olan APKM, il için gerekli olan projeleri ihtiyaç analizleri sonucu belirleyecek. Büyük yatırımlar için stratejik bir kuruluş olması beklenen APKM, Ağrı’nın Türkiye’de ve uluslararası platformlarda tanıtılmasını sağlayarak, önemli fon ve hibelerden destek sağlayacak.
Görev ve sorumluluğu önemli
Projeler için bireysel ve kurumsal kapasite oluşturacak olan APKM, projeler için personel havuzu ve projelerin teknik detaylarının yer aldığı veri tabanını da oluşturacak. APKM, bunların dışında “kuruluşlarca ilan edilen ulusal ve uluslararası proje teklif çağrılarını il genelinde ilgili kurumlara duyurmak, eğitimini vermek, proje hazırlanmasına önderlik etmek” gibi görev ve sorumlulukları da yerine getirecek.
İl proje kapasitesi arttırılmaya çalışılacak
APKM’nin; kalkınmanın yakalanması ve sürdürülmesi için AB uyum sürecindeki aşamaları yerine getirmek misyonuyla kurulacağını ifade eden Ağrı Vali Yardımcı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sedat İnci, “APKM, proje hazırlamak isteyen kurum ve kuruluşlara teknik ve idari yardım yapmak, gerektiğinde proje liderliği ve danışmanlığı görevlerini yerine getirecek önemli bir yer olacak. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yaparak proje kaynaklarının doğru ve etkin kullanımı konusunda bilgilendirme, farkındalık oluşturulması ve kurumlar arası ortak projelerin üretilmesini sağlamak gibi önemli görevler üstlenecek. Valimiz Sayın Musa Işın’ın proje odaklı çalışma anlayışının bir ürünü olan Ağrı PKM, kurumların günlük, verimsiz iş ve işlemlerden uzaklaşarak ilimize ekonomik, sosyal, kültürel birçok projenin kazandırılmasını sağlayacak ” ifadelerini kullandı.
Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak
Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 3. Katında faaliyet gösterecek olan PKM bürosunda incelemelerde bulunan İnci, “APKM, Ağrı’da kurumların inovasyon potansiyelini harekete geçirecek bir kuruluş olacak. Ağrı için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

 

Share
1397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri