logo

reklam

Ağrı’da Nurettin Dolgun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Tübitak fuarı

Ağrı’da Nurettin Dolgun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrenciler, yaptıkları icatlarla görenleri şaşkına çevirdi.

 Program saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Okul Müdürü Fatih Karaoğlan’ın açılış konuşması ile başladı, Karaoğlan konuşmasında Okulumuzda Tübitak Bilim Fuarında 135 öğrenci,40 öğretmen,35 proje ile bu projelerin hayata geçirilmesi için 5 bin lira katkı sağlandığını söyledi.

 

Tubitak, 2015-2016 yılı Bilim Fuarı organizasyonunda, öğrencilere 5 bin lira destekle icatlarında başarı imkânı sağladı. Nurettin Dolgun Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde öğrenim gören öğrenciler, bugün saat 10.00’da okulun halı sahasında sergiledikleri icatlarla izleyenleri büyülediler.

 

Öğretmen Muhammet Toprak ve öğrencisi Muhammet Enes Deniz, maket eve döşedikleri led ışıkları, android telefonuna yükledikleri uygulama ile kontrol ediyor. Tek tıklama ile evin ışıklarını uzaktan kontrol edildiğini anlatan Öğretmen Toprak, “telefonla ışık kontrolü sağlıyoruz. Maket evin içine döşediğimiz led ışıklarını, telefona yüklediğimiz uygulama sayesinde yanıp sönmesini sağlıyoruz. Telefondan ‘banyo’ yazan yere tıkladığımızda veya ‘mutfak’ yazan yere tıkladığımızda led ışıklarını yakıp- söndürüyoruz, ” dedi.

 

Öte yandan, güneş enerjisiyle, elektrik enerjisi üreten Öğretmen Güner Eşiyok ve öğrencisi Muhammet Fatih Yerlikaya, güneş ışınlarından elde edilen enerjiyi, evde kullabilmek için yarım iletken paneller kullanıyor. Bu sayede biriken enerjiyle aküyü şarj edip, evdeki beyaz eşyalar için de kullanılabiliyor. Öğretmen Toprak, “Güneş panelleri, yarı iletkendir ve elektronların serbest akımı ile elektrik akımı elde ediliyor ve aküler şarj ediliyor. Sonra da doğru akım dışında diğer çalışan alternatif akımı, doğru akıma çevirmesiyle çamaşır makinesi gibi ev eşyaları için de kullanılabilir,” dedi.

 

Sergiye katılan Ağrı Vali Yardımcısı Sedat İnci, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, İÇ Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Balkıs, Müdür yardımcıları Yakup Turan, Neriman Karakoç, Şube Müdürü Özlem Çeçen, Okul müdürü M. Fatih Karaoğlan, Proje koordinatörleri öğretmen ve öğrenciler katıldılar.
afua3 afuar2 afuar4 afuar6 afur1

Share
3232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri