logo

reklam

AĞRI’DA KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen programa Vali Musa Işın, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, Özel İdare Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Demirkıran, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Vali Musa  Işın, Ağrılıların hafta boyunca Peygamber Efendimizin kutlu doğumunu  konferans salonlarında, toplantı salonlarında, evlerinde veya çeşitli mekanlarda kutlayarak yaşattıklarını söyledi.

Böyle güzel bir yerde görev yapmaktan dolayı da mutlu olduğunu belirten Vali Işın, “Bu güzel insanlara hizmet etmek benim için bir şereftir. Bu vesileyle ben burada sizleri bu şekilde Peygamber sevgisiyle görmekten dolayı da kendimi burada sizin hizmetinde bulunmaktan dolayı bahtiyar addediyorum. Ne kadar sizlere hizmet etsek azdır. Peygamber efendimiz bütün kainatın yüzü suyu hürmetine yaratıldığı büyük bir insandır. Alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. İnsanlığın dip yaptığı noktada yani aşağıların en aşağısında bulunduğu bir noktada Canab-ı Hak Peygamber efendimizi insanlara bir ümit, bir rahmet olarak göndermiştir. Geldiği çağı, mekanı, yeri biliyorsunuz onu söylememe gerek yok. Öyle bir zamanda gelmiş ki artık insanlık iflas etmiştir. O noktada Canab-ı Hak Peygamber efendimizi göndermiştir ve insanlık o günden itibaren kendisini korumaya başlamıştır. Efendimizin mesajları sadece kendi dönemine ait değildir, evrenseldir, bugünü de kuşatan bugüne de gönderilen mesajlardır. Efendimiz ta 1400 yıl önce beyazın siyaha üstünlüğü yoktur, siyahında beyaza üstünlüğü yoktur dediği 1400 yıl önce yanında her ırktan ve renkten insanlar vardır. Medeni toplum olarak kabul ettiğimiz insanlık tarihi yani Avrupa tarihi, Amerika tarihi, bütün dünya tarihi ancak 1946 yılında 50 milyon insanın öldüğü ikinci dünya savaşından sonra ancak insan hakları evrensel bildirgesini yayınlamıştır. Ancak burada insanların, kadınların, çocukların haklarından, insan haklarından bahsedilmiştir. Değerli kardeşlerim ancak 1963 yılında bir kadının isyanıyla birlikte Amerika’da siyahlarla beyazlar aynı otobüse binebilmişlerdir. Bakın dikkatinizi çekiyorum. 1963 yılında ancak bir kadının bir beyaza otobüste yerini vermemesiyle çıkan isyanlar neticesinde Amerika’da siyahlarla beyazlar aynı otobüse binebilmişlerdir. Beyazlar başka bir otobüse, siyahlar başka bir otobüse, beyazlar başka bir lokantada, siyahlar başka bir lokantada, yerler ayrı, okullar ayrı, siyahların çocuklarının gittiği okullar başka, beyazların çocuklarının gittiği okullar başkaydı. Ama bakın 1400 yıl önce Peygamber Efendimiz’in yanında Bilal-i Habeş vardır ve siyahtır. Bilal-i Habeş müezzinlik yapardı. Farklı renklerden, ırklardan yanında insanlar vardı. Peygamberimiz böyle evrensel bir mesaja sahipti, böyle bir evrensel inanca sahipti, öyle evrensel bir dine sahipti” dedi.

İnsanların büyük kısmının Peygamberimizin merhametinden, şefkatinden ve evrensel mesajlarından mahrum olduğunu ifade eden Vali Işın, “Dünyayı öyle bir şeyle meşgul ediyorlar ki Peygamberimizi, dinimizi, Kuranımızı anlatacak zamanımız ve mekanımız kalmıyor. Değerli kardeşlerim bizlere de çok iş düşüyor. Biz önce Peygamber efendimizin ahlakını kendimize yaşamak mecburiyetindeyiz. O alemlere rahmet olarak gönderildi” şeklinde konuştu.

Peygamber efendimiz kendisini ümmetine feda etmiş bir peygamber olduğunu kaydeden Vali Işın, “Biz ona ne kadar salat-ü selam getirsek azdır. Biz ne kadar onu öğrensek azdır. Biz onu ne kadar çocuklarımıza anlatsak, öğretsek azdır. Hasan Ertuşi ´Hemdê bê hed bo xwedayê alemîn, Em kirine ûmmeta xeyr-ûl beşer´ diyor.  Allah’a sonsuz şükürler olsun ki bizi Hz. Muhammed’e ümmet eylemiştir. Biz de çocuklarımıza Peygamber Efendimizin sevgisini öğretmeliyiz.  Değerli kardeşlerim bizim örnek alabileceğimiz, rehber olarak kabul edeceğimiz tek insan vardır. Peygamber Salat-u Selam, Hz. Muhammed Mustafa sallallahu Aleyhi ve Sellem”şeklinde sözlerini tamamladı.

Vali Işın’ın konuşmasının ardından Kur´an-ı Kerim tilaveti, şiir ve ilahilerin seslendirilmesiyle program sona erdi.

aber1 aber2 aber3 aber4 aber5 aber6 aber7 aber8

 

Share
1594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri