logo

reklam

Ağrı’da İlköğretim Haftası kutlamaları

 

 

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, “Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında ilimiz kalite anlamında büyük başarılar gerçekleştirdi. Ortaöğretimde 78. sıradan 60’lı sıralara yükseldi. 8. sınıflarda Türkiye ortalaması 2 puan yükselme gösterirken, ilimiz genel ortalamada 4 puanın üzerinde bir yükselme göstererek ivme kazanmıştır” dedi.

Ağrı’da, İlköğretim Haftası düzenlenen bir törenle kutlandı. İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun’un İlköğretim Haftası dolayısıyla Abide Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakması ile başladı. Daha sonra Kuva-i Milliye İlkokulu’nda devam eden törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, İlköğretim Haftası; eğitimin konuşulduğu, ilköğretimin öneminin vurgulandığı bir hafta olduğunu söyledi. 2016-17 eğitim öğretim yılının 19 Eylül’de başlayıp 9 Haziran 2017’de sona ereceğini Dursun, “Kısacık yaz tatilinde deforme olan okullarımızı onarmaya ve boyamaya, eğitim ortamlarını daha nezih bir hale getirmek için zamanla yarıştık. Öğrenci kitaplarımızın büyük çoğunluğu dağıtıldı. Kalan kısmı da kısa süre içinde elimizde olacaktır. Yatılı öğrencilerimizin yurtlarıyla ilgili çalışmaları, taşıma yapacağımız öğrencilerin iş ve işlemlerini hazır hale getirdik. Öğrencilerimizin okula devamları ve kaliteli bir eğitim vermek için projeler yaptık. Bugün burada gerçekleştireceğimiz özellikle kız çocuklarının okula devam oranının arttırılması projesinin AB mali katkısı ile Bakanlığımızca uygulamaya konan KEP Projesi kapsamında pilot olan ilimizde bu kapsamda örgün eğitime devam etmeyen birçok çocuğumuzu okula kazandırdık. Örgün eğitime dahil olmayan çocuklarımızı ise açık öğretime yönlendirerek ilimiz eğitimine katkıda bulunduk. Buna rağmen hala okula devam etmeyen öğrencilerimiz mevcut. Bu anlamda muhtarlarımızdan ve bütün velilerimizin yardımlarını bekliyoruz” dedi.

“Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında ilimiz kalite anlamında büyük başarılar gerçekleştirdi” diyen Dursun, “Ortaöğretimde 78. sıradan 60’lı sıralara yükseldi. 8 sınıflarda Türkiye ortalaması 2 puan yükselme gösterirken, ilimiz genel ortalamada 4 puanın üzerinde bir yükselme göstererek ivme kazanmıştır. 2014 yılında 400 üzeri puan alan öğrenci sayımız 200 iken, 2016 yılında yapılan TEOG sonuçlarına göre 790 öğrencimiz 400 üzeri puan almıştır. Bu başarıda büyük payı olan maddi ve manevi desteğini gördüğümüz Valimiz Sayın Musa Işın’a, desteğini gördüğümüz diğer kamu kurum ve kuruluşlarına, idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Bu başarı Destekleme ve Yetiştirme Kursları, öğretmen doluluk oranı, EBA’nın etkili kullanımı, TEOG kazanım testleri ve etkileşimli tahtalarda derslerin işlenişi, kitap okuma projeleri ve yapılan çok sayıda okulun sınıf sayılarını 20’li rakamlara düşürmesinin de büyük payı vardır. An itibariyle 57 okul inşaatımız devam etmekte olup, 2016 sonuna kadar 36 tanesi öğrencilerimizin hizmetine inşallah sunulacaktır” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin eğitimin asli unsuru olduğunu dile getiren Dursun, “Eğitimin kalitesinin belirleyicisi sizlersiniz, mesleğin gereklerine göre kendimizi yetiştirmeliyiz. İşimizi sevmeli ve öğrenciyi merkeze alan kişiler olmalıyız. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bilgiyi paylaşan, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen bir nesil yetiştirmek olmalıdır. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi milli, manevi ve insani değerlerimiz ile tarihsel ve kültürel hassasiyetlerimizi benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek öncelikli görevimizdir” diye konuştu.

Öğrencilere de seslenen Dursun, “Sizlere düşen ebeveynlerimizi, öğretmenlerimizi dinlemek, onların gösterdiği yolda durmadan çalışmak, arkadaşlarımızla iyi geçinmek, okul ortamını temiz kullanmak, büyüklerimize saygı, küçüklerimize sevgi göstermek ve düzenli çalışmaktır. Hiç unutmayınız ki başarılı olmanın yolu, düzenli ve disiplinli çalışmaktan geçer” diye konuştu.
cer1 cer2 cer3 cer4 cer5 cer6 cer7 cer8 cer9

Velilere de seslenen Dursun, 15 Temmuz darbe girişimine de değindi. Dursun, “Bilindiği üzere 15 Temmuz 2016 tarihinde devletimizi, demokrasimizi ve milli iradeyi hedef alan hain bir darbe girişiminde bulunulmuş, halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş ve milletimizin direnişi ile demokrasimiz kazanmıştır. Bu manada milletimizin kahramanlık öyküsünün bilinmesi, anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekliliğinden 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk haftasından, yani bu hafta boyunca tüm okullarımızda bütün sınıf ve şubelerde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma teması ile öğrencilerin seviyesi dikkate alınarak bilgilendirme ve etkinlikler yapılacaktır. Ayrıca program ve etkinlikler bakanlığımızın talimatı ile imkanlar dahilinde ders yılı boyunca uygulanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle İlköğretim Haftasını kutluyor, 2016-2017 eğitim öğretim yılının öğrencilerimize ve camiamıza hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu

Dursun’un konuşmasının ardından öğrencilerin şiir okuması, İlköğretim Haftası adlı oratoryo gösterisi, 4. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf öğrencilerini karşılaşması, halk oyunu gösterisi ve KEP Projesi kumanya dağıtılması ile program sona erdi. Törene Vali Musa Işın, İl Milli Eğitim Müdürü Hatem Dursun, Milli Eğitim Müdür yardımcıları Yakup Turan ve İshak Hasanoğlu, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci ve veliler katıldı.

Share
1502 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri