logo

reklam

Ağrı’da Dünya Süt Gününe Renkli Kutlama

Ağrı’da Dünya Süt Gününe Renkli Kutlama

Birleşmiş Milletler Teşkilatı Uluslararası Sütçülük Federasyonu ( IDF ) 1956 yılında aldığı karar doğrultusunda tüm ülkelerde 21-25 Mayıs Haftasının Dünya Süt Haftası olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Ülkemizde ise 1991 yılından itibaren Dünya Süt Haftası kutlanmaktadır.
Bu kapsamda Vali Yardımcısı Rıza GENÇOĞLU, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Murat DEMİRKIRAN, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kutbettin KAYA, Gıda ve Yem Şubesi Personellerince 21.05.2015 Perşembe günü Hürriyet İlkokuluna ziyaret düzenlenmiştir.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat DEMİRKIRAN yaptığı konuşmada; İnsanın sağlıklı ve dengeli beslenmesi için süt ve süt ürünlerinin vazgeçilmez gıdalar arasında yer aldığını, sağlıklı ve dengeli beslenmeye katkısının yanı sıra içeriğindeki kalsiyum nedeniyle kalsiyum yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklardan korunmak için sütün düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini belirten DEMİRKIRAN sözlerine şöyle devam etti; “Süt, yeterli ve dengeli beslenme açısından tüm besin öğelerini içerisinde barındıran tek gıda maddesidir. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan, beynin gelişmesine destek olan, göz, deri ve diş sağlığını koruyan, hücreleri onaran, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendiren ve enerji veren vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Dolayısıyla süt, çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimlerine büyük katkı yapıyor, okuldaki başarıları artıyor, okula devam oranları yükseliyor.” Dedi.
Yapılan programda öğrencilere süt tüketimi ve ekmek israfı konulu videolar izlettirildi, Hürriyet İlkokulu öğrencilerinden 4. Sınıf öğrencisi Zehra YAKUT ‘Sütün Faydaları’ konulu şiirini okudu, ardından süt konulu çizgi film gösterimi ve son olarak da öğrencilere süt ikramı ve hediye kırtasiye malzemesi, balon ve şapka dağıtımı yapıldı.

asut1

Share
1749 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri