logo

reklam

AĞRI’DA “AYYILDIZ BUĞDAY ÇEŞİDİ” İLE TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

AĞRI İLİ MERKEZ OZANLAR KÖYÜNDE AYYILDIZ BUĞDAY ÇEŞİDİ İLE TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Servet ARSLAN, AĞRI-Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının desteği ile “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı çerçevesinde “Ayyıldızlı Kadınlarla Ekmeğimiz Bereketli Olsun Projesi” kapsamında Ozanlar köyünde ekimi yapılan Ayyıldız buğday çeşidinin “Tarla günü” yapıldı.

Tarla gününe İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Şerafettin ÇAKAL, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Personeli, Şube Müdürlerimiz, STK Temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN Tarla günü etkinliğinde yaptığı konuşmada; ilimizde bitkisel üretim yapılan alanın yaklaşık 3,6 milyon dekar olduğu bununda yaklaşık 1/4ü yani 900.000 da’nın Buğday ekili olduğunu belirterek buğdaydan verim artışının son derece önemli olduğunu belirtti. Verim artışının sertifikalı tohum kullanma, toprak işleme, sulama ve gübreleme gibi kültürel işlemlere bağlı olduğunu belirterek, yapılan tarla günü ile Ayyıldız buğday çeşidi ile ekilen tarlada görülen verim artışının bunun göstergesi olduğunu dile getirdi ve hasadın hayırlı olmasını diledi. Ayrıca projenin kadın çiftçilere yönelik bir proje olduğunu, proje kapsamında kadın çiftçilerin Erzurum ve Van illerine çiftçi inceleme gezisi maksadıyla götürülerek buradaki tarımsal durumu görme imkânının sağlandığını belirtti. Projenin başlangıcından sonuna kadar proje içinde olan ve emeği geçen kadın çiftçilerimize de teşekkür etti.

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Şerafettin ÇAKAL yaptığı konuşmada yerli tohum ile sertifikalı tohumun önemine vurgu yaparak düzenlenen projenin Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle yapıldığını, Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile beraber yapılacak her türlü tarımsal etkinliğe hazır olduklarını belirterek düzenlenen tarla gününün hayırlı olmasını diledi.

Share
1407 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?
kayseri masaj salonu yalova masaj salonu samsun masaj salonu antalya masaj salonu ankara masaj salonu
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri

film izle

bahis siteleri Betboo yeni giriş