logo

reklam

Ağrı İli Termal Su ile kalkınacak

 

Ağrı Valisi Musa Işın, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de yaptığı ziyareti değerlendirdi ve 4 konuda müjde verdi.

Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştiren Ağrı Valisi Musa Işın, Azersun Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Abdülbari Güzel ile yaptığı görüşmelerde Ağrı’ya yapılacak yatırımlar ile ilgili güzel gelişmelerin olduğunu açıkladı.

Diyadin’de Organize Sanayi Bölgesi, Su Fabrikası, Otel ve Apartlar ile Elektrik üretimi konusunda yatırımların yapılacağını belirten Ağrı Valisi Musa Işın, bunların gerçekleşmesi halinde Ağrı’nın ekonomik alanda ve istihdamda kalkınacağını kaydetti.

Daha önce Diyadin’de seracılık konusunda ilk adımın atıldığını ve bu kapsamda, domates ile salatalık üretimine geçildiğini belirten Vali Işın, “girişimlerimiz sonucunda Diyadin’de bölgenin organize sanayi bölgesi olması bakanlık tarafından onaylandı. Bu Türkiye’de bir ilktir. Baharda bu konudaki çalışmalar hızlı bir şekilde start verecek. Tabi bununla birlikte hem domatesin yurt içi ve yurt dışı piyasaya satışı ile gelecek bir ekonomik girdi sağlanacak, hem de burada önemli bir istihdam alanı oluşacak. Zaten hâlihazırda 20 dönüm üzerinde kurulmuş olan serada üretim yapılıyor. 4 bin 800 dönüm arazi üzerine kurulacak organize sanayi bölgesinde de hem kapasite artacak hem de ortalama bin beş yüz kişi çalıştırılacak” diye konuştu.

“Termal Su her alanda değerlendirilecek”

Vali Işın, “Diyadin ilçemizde muazzam bir kaynak var. Şu ana kadar atıl bir şekilde bekletilmiş Su’dan maksimum düzeyde yararlanmak lazım. Bu kapsamda İlçemizde bir su fabrikasının kurulmasını konuştuk. Bu fabrikada hem minarelli hem minarelsiz su üretilecek. Bununla birlikte enerji üretimi konusunda Değerli İş Adamımızın girişimleri var. İnşallah elektrik üretimi konusunda da jeotermal Su’dan faydalanacağız” dedi.

“Sağlık Turizm’i için yatırım yapılacak”

Diyadin’de bulunan jeotermal suyun kalitesinden bahseden Vali Işın, “sağlık turizmi açısından değerlendirebileceğimiz büyük bir potansiyel var. Daha önce Termal Otel yapılmış ama iyi değerlendirilememiş. Şimdi Abdülbari Güzel Bey’in büyük ortağı olduğu ve Özel İdaremizin % 7’lik bir paya sahip olduğu Diyadin Jeotermal A.Ş.’nin bünyesinde, hem otel hem de apartlar yaptırılacak. Sağlık konusunda faydaları bulunan ve dışarıdan birçok ziyaretçi alan bu suyun daha sağlıklı ortamda hizmete sunulmasını sağlayacağız.”

aterm9 aterm1 aterm2 aterm3 aterm4 aterm6 aterm7 aterm8

Share
1848 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri