logo

reklam

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ’NDE “MİSYONERLİĞİN ÇAĞDAŞ METODU İNKÜLTÜRASYON” KONFERANSI VERİLDİ

afen1 afen2 afen3 afen4

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde “Misyonerliğin Çağdaş Metodu İnkültürasyon”konferansı düzenledi.

Nezehat Çeçen Konferans Salonunda İhya Öğrenci Kulübü tarafından düzenlediği konferansa akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı. Misyonerliğin bir çağdaş metotlarından olan inkültürasyon hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen konferansta

konuşan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi eski rektör yardımcısı ve Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Kemal POLAT, İnkültürasyonun insan hayatındaki yeri ve etkileri hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. POLAT, şöyle konuştu: “Dinler tarihi bilgisine, alt yapısına ve kültürüne sahip olan insanların dini yaşamlarında yabancı dinlerin yapmacık tesirleri etki etmez, dünyevi zararlı alışkanlıklar hayatına giremez. Çünkü birey için sağlam bir din altyapısı oluşmuştur.

Misyonerler, Müslümanların dinlerine ve kültürlerine olan bağlılıklarını anladıkları için zorla yapamadıkları, savaşarak başaramadıkları misyonerlik faaliyetlerini bu defa kültür vasıtasıyla yürütmek istiyorlar. İnkültürasyon da böyle bir düşünceden ortaya çıkmaktadır. Bizleri yapmacık tavırlarıyla etkileyerek kulağa hoş gelen bir takım alaycı ifadelerin yanı sıra peder, moruk, milenyum, aforoz, günah keçisi gibi kelimeleri günlük yaşamlarımızda kullandırarak etki altına almaya çalışıyorlar. Ayrıca halılarda, perdelerde ve bardak altlıklarına günlük hayatımızda kullandığımız birçok araç gereçlerde Hristiyanlık sembolü olan ‘Haç’ simgesini farkında olmadan bizlere kullandırmaya başladılar. ‘Bütün uyuyanları uyandırmak için bir uyanık yeter’ sözünden yola çıkarak tüm İslam Alemini bu konuda farkındalığa davet ediyorum.”

Program, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa SAFA’nın Prof. Dr. POLAT’a hediye takdimi ile sona erdi.

Share
2116 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri