logo

reklam
27 Kasım 2015

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİNDE “DEVRİM OTOMOBİLİ VE YERLİ OTOMOBİL TARTIŞMALARI” KONUŞULDU

 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde “Devrim Otomobili ve Yerli Otomobil Tartışmaları” konulu bir konferans verildi.

Nezehat Çeçen Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa, Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Rıza SÖNMEZ, Ağrı Müftüsü İbrahim GEMİCİ, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. İrfan ASLAN, bilime ve teknolojiye üniversite olarak büyük önem verdiklerini söyledi. 2007 yılında bin öğrenci ile başlanılan eğitim yolculuğuna yaklaşık 15 bin öğrenci ile devam ettiklerini belirten Prof. Dr. ASLAN: “Her yıl farklı alanlardan uzman ve akademisyenlerin katılımlarıyla onlarca konferans, seminer ve sempozyum düzenliyoruz. Çünkü siz değerli öğrencilerimizin nitelikli bir öğrencilik geçirmelerini çok önemsiyoruz” dedi.

Devrim Otomobili ve Yerli Otomobil Tartışmaları konulu konferansta konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, Devrim Arabası’nın 1961’de o dönemin koşullarında nasıl yapıldığı ve ne tür problemlerle karşılaşıldığın anlattı. Prof. Dr. ŞİMŞEK: “1961 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na, 129 gün gibi kısa bir sürede 4 devrim arabası üretilmiştir. O dönemin koşulları, teknolojisi düşünüldüğünde tamamen yerli üretim yapılmış olmasına rağmen medyanın etkisi ve diğer bürokratik engellerden dolayı ne yazık ki seri üretime geçilememiştir. Bu 4 yerli otomobilden sadece bir tanesi muhafaza edilebilmiştir” dedi.

Prof. Dr. ŞİMŞEK, şöyle devam etti; “1937 Nuri DEMİRAĞ, 1947 Etimesgut Uçak Fabrikası ve 1961 Devrim Arabaları projeleri, ülkemizin ne yazık ki iyi değerlendiremediği projeler olmuştur. Eğer bu üç proje gerçekleşmiş olsaydı bugün Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 36 bin dolar olurdu. Bugün gündemde olan yerli otomobil tartışmalarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri bu projeye tam destek verilmesidir. Çünkü biz bu filmi daha önce gördük, bu yüzden aynı hataları tekrarlamamalıyız. Bizim bu konferansı vermekteki amacımız da sizler gibi genç, dinamik arkadaşlarımızın her şeyi yapma gücüne sahip olduğunu hatırlatmak ve tıpkı Devrim Arabaları’nı yapan yirmi dokuz mühendisimiz gibi özveri ile çalışmanızı desteklemektir.”

Konferans, Prof. Dr. ASLAN’ın Prof. Dr. ŞİMŞEK’e plaket vermesiyle sona erdi.

amot6 amot5 amot4 amot3 amot2

 

Share
1740 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri