logo

reklam

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ’NDE 150 YILLIK FİLATELİ SERGİSİ

 

pla2 pla3

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, içerisinde 150 yıllık geçmişe sahip Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait pullar, posta kartları ve ilk gün zarflarının yer aldığı ‘Filateli Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

 

Meslek Yüksekokulu giriş katında Ulaştırma Hizmetleri Bölümü tarafından gerçekleştirilen,PTT daire başkanları, akademisyenler, idari personel ve çok sayıda öğrencinin katıldığı sergi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telat YANIK ile Ağrı Posta Telgraf Teşkilat (PTT) Baş Müdürü Sami ARLI, Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. İbrahim HAN tarafından açıldı.

 

Serginin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Telat YANIK, 8 yıl önce kurulan üniversitenin şehrin sosyo- kültürel gelişimine katkı sağladığını, 1865’li yıllardan günümüze ulaşan yaklaşık 3 bin pul, 20 posta kartı, 50 ilk gün zarfı ve üzerinde eski Osmanlı Devleti pullarının bulunduğu 10 tapu senetinin yer aldığı Filateli Sergisi ile önemli bir koleksiyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

Ulaştırma Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Fırat AKYÜZ yönetiminde açılan sergide konuşan Ağrı Posta Telgraf Teşkilat Baş Müdürü Sami ARLI, Osmanlı’nın son döneminden itibaren gelişimini artırarak sürdüren PTT teşkilatının yaptığı görev itibariyle uzakları yakınlaştırdığını, açılan sergide yer alan materyallerle bunun daha yakından görülebileceğini  söyledi.

 

Pulların yoğunlukta olduğu Filateli Sergisi’ni öğrencilerle birlikte yürütülen bir yıllık çalışmanın sonucunda açmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Öğr. Gör. Fırat AKYÜZ,sergide 1865’li yıllardan itibaren bugüne kadar ulaşan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi pullarının, posta kartlarının, ilk gün zarflarının (FDC) ve çeşitli temalarda hazırlanmış yabancı pullarının görülebileceğini ifade etti.

 

Filateli sergisi, 3 Haziran Cuma gününe kadar açık kalacak.

Share
2215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?
Ağrı Manşet Ağrı Haber Sitesi Özgün ve Tarafsız Haber Anlayışıyla En Son Ağrı Haberleri